Czy oznowanie jest bezpieczne?

Ozonowanie pomieszczeń jest metodą dezynfekcji, która sprawdzi się wszędzie, gdzie istotna jest całkowita czystość. Z tej metody korzystają często salony fryzjerskie i kosmetyczne, ponieważ ozonowanie pomaga zwalczać alergeny i drobnoustroje chorobotwórcze, które unoszą się w powietrzu. Ponadto likwidują drobnoustroje z wody lub te osadzające się na powierzchni sprzętów kuchennych. Używając ozonowania, możemy też usunąć zarodniki pleśni i inne alergeny wziewne (a przynajmniej ich większość). Coraz częściej metoda ta wykorzystywana jest do oczyszczania wody w basenach, ponieważ usuwa nieprzyjemne zapachy. Nasuwa się jednak pytanie – czy ozonowanie jest bezpieczne? 

Ozonowanie mieszkania — czy jest bezpieczne?

Niezależnie od tego, czy zależy nam na zdezynfekowaniu miejsca pracy, czy też mieszkania, cały proces będzie przeprowadzony bez udziału silnych detergentów. Mimo to jest niezwykle skuteczny.  Najczęściej usuwanie bakterii, wirusów lub grzybów polega na zastosowaniu aktywnych preparatów, które bazują na chlorze. W przypadku ozonowania substancją czynną jest ozon, który. Pod względem chemicznym jest on takim samym tlenem, którym oddychamy. Różni się jedynie budową molekularną cząsteczki ozonu, składającą się z trzech atomów. 

Za sprawą dodatkowego atomu ozon wykazuje silne właściwości oksydacyjne. Utlenia inne substancje — zarówno organiczne, jak i nieorganiczne. Pozwala to na rozkładanie na substancje proste różnych związków chemicznych. Dotyczy to nie tylko obecnych w powietrzu zanieczyszczeń chemicznych w postaci oparów kleju, ale również substancji organicznych. Dlatego właśnie cząsteczki aktywnego tlenu dążą do usunięcia drobnoustrojów chorobotwórczych, alergenów wziewnych oraz zarodników pleśni.

Ozonowanie Nowy Sącz — dlaczego ozonowanie jest bezpieczne?

Z racji tego, że odpowiedzieliśmy już na pytanie, "czy ozonowanie mieszkania jest bezpieczne" pozostaje rozważyć, czy może nieść za sobą jakieś korzyści zdrowotne. Metoda pozwala na utrzymanie czystego powietrza, wolnego od patogenów, alergenów czy też niepożądanych zapachów.

Dlaczego powietrze jest czystsze po ozonowaniu? Szkodliwe substancje są rozkładane przez aktywny tlen rozkładane - ozonowanie ich nie maskuje maskowane. Ponadto, ozonowanie daje możliwość pozbycia się pestycydów z warzyw i owoców. Jest też metodą, którą stosuje się do uzdatniania wody pitnej.  Sprawia, że woda staje się czysta, pozbawiona brzydkiego zapachu i nieprzyjemnego smaku, który jest wyczuwalny przy wodzie chlorowanej. Woda po procesie ozonowanie jest korzystna przy płukaniu mięsa, ponieważ pomaga w pozbyciu się pozostałości antybiotyków, dodanych w procesie produkcyjnym.

Możemy też odgrzybić klimatyzację w samochodzie oraz zdezynfekować wodę w basenie. Dzięki temu zyskujemy większe bezpieczeństwo środowiska naszego życia, właśnie dlatego ozonowanie mieszkania jest polecane każdemu, kto chce wprowadzić do swojego domu i otoczenia większy komfort i czystość.