dom

Gdzie szukać domu do kupienia?

Jednym z kilku marzeń wielu z nas jest własny dom. Snujemy marzenia o domu z poddaszem i kominkiem. Choć na portalach z ogłoszeniami można znaleźć multum ofert domów do kupienia, ciężko znaleźć atrakcyjną propozycję dopasowaną do naszych wymagań. Jest dużo źródeł, gdzie można szukać domu na sprzedaż, jednak należy pamiętać, na co zwracać uwagę, by znaleźć ten wymarzony. Jeśli Twoje poszukiwania nie przynoszą efektów, zachęcamy do zgłębienia tematu, w którym przytoczymy kilka pomysłów.

Jak rozpocząć poszukiwania domu na sprzedaż?

Kiedy jesteś już zdecydowany, by podjąć ten krok o kupnie domu, na początku oszacuj, jakie wniesiesz koszty własne i czy będziesz potrzebować kredytu. Musisz być także świadomy dodatkowych nakładów finansowych, np. na remont lub wyposażenie domu. Możesz udać się do banku – wówczas poznasz swoją ostateczną sytuację materialną.

Gdy już znasz swój budżet, możesz przejść do ogłoszeń. Zapewne masz świadomość swoich wymagań, wówczas możesz ograniczyć się do konkretnych poszukiwań. Pobliże miasta, dobra komunikacja, sklepy, szkoły, apteki – to wszystko może zwiększyć koszty zakupu nieruchomości. Dlatego czasami warto poszerzyć zakres poszukiwań.

Gdzie szukać domu do kupienia?

Ogłoszenia nieruchomości. Na pewno pierwszym miejscem, w którym rozpoczniesz poszukiwania domu, będą portale z ogłoszeniami. To właśnie w tym miejscu jest najwięcej ogłoszeń, bowiem tu jest duża liczba odbiorców biur nieruchomości oraz osób prywatnych. Od razu przychodzą nam na myśl najbardziej znane portale. Jednak nie możemy mieć pewności, że nie ominie nas jakaś ciekawa oferta. Dużo ofert znajduje się na regionalnych portalach ogłoszeniowych.

Portale społecznościowe. Przeszukaj grupy z ogłoszeniami w okolicy, która Cię interesuje. Jest to proces czasochłonny, jednak można trafić na ofertę domu na sprzedaż poniżej ceny rynkowej. Nisko wyceniane nieruchomości znajdują chętnych nawet w ciągu kilku chwil od zamieszczenia ogłoszenia. 

Grupy na Facebooku. Na takich grupach często możesz znaleźć atrakcyjne oferty. Zapisz się do kilku grup w interesującej Cię okolicy i przeglądaj ogłoszenia nieruchomości. Sam też możesz zamieścić ogłoszenie o chęci kupna domu na takiej grupie. Wówczas Twoje zapytanie trafia do szerokiej liczby odbiorców. Członkami grup są również agenci nieruchomości, którzy sprawnie wyszukają dla Ciebie ciekawą ofertę.

Większość osób swoje poszukiwania rozpoczyna od wyszukiwarki. To szeroki wybór ofert. Często dostępne są dodatkowe funkcje, dzięki którym z powodzeniem możesz wyszukać np. domy na sprzedaż w Wieluniu, a otrzymasz nie tylko nowe oferty, ale również ogłoszenia domów do remontu. Sortując szczegółowe dane wymarzonej posiadłości takie jak wielkość domu, okolica czy media, możesz zawęzić zakres poszukiwań. 

Biura nieruchomości. Warto zajrzeć do poszczególnych biur nieruchomości w danej okolicy. Być może nie każde ogłoszenie jest wystawione w Internecie, a po bezpośredniej rozmowie z agentem znajdziesz dla siebie ciekawą ofertę. Rolą pośrednika jest kojarzenie kupujących i sprzedających, z tego powodu warto przeprowadzić z nim gruntowną rozmowę. Efektowny agent nieruchomości dobrze wie, że klientem może być każdy, stąd też posiada wiele informacji o stronach transakcji. Wówczas możemy określić dokładne parametry naszego wymarzonego domu. 

Biuletyn Informacji Publicznej. Gminy często wystawiają oferty na sprzedaż gruntów i budynków w trybie przetargowym. Każde takie ogłoszenie o nieruchomościach przeznaczonych do sprzedaży jest publikowane. Ich wykaz powinien być wywieszony w siedzibie właściwego urzędu dla danej gminy. 

Zapytaj znajomych. Warto również zapytać rodziny lub znajomych. Warto im powiedzieć o Twoich planach, a może znajdą coś właściwego przez swoich znajomych lub kolegów z pracy. Poszukiwanie domów z polecenia również może mieć swoje walory. 

Sprzedawca w miejskim/wiejskim sklepie. Dobrze wiemy, jakie znajomości ma Pani w wiejskim sklepie i jak dobrze zna każdego z mieszkańców danej wsi. Ona również może nam podpowiedzieć, gdzie szukać domu na sprzedaż. Przejeżdżając przez daną okolicę, zajrzyj do sklepu. Być może sprzedawczyni będzie miała jakieś informacje, które nakierują Cię na ciekawą ofertę.

Jest wiele możliwości na zakup nieruchomości, jednak jakkolwiek nie rozpoczniesz poszukiwań domu do kupienia, z pewnością będziesz potrzebować dużo cierpliwości, która wynagrodzi Ci wszystkie starania wymarzonym domem z działką.