laptop

Jak działać po zalaniu laptopa?

Zalanie to jeden z najczęstszych problemów, z którymi użytkownicy laptopów kierują się do serwisów naprawczych. Wynika to z faktu, iż większość osób nie myśli o konsekwencjach stawiania szklanki wody, filiżanki herbaty czy kubka kawy tuż obok komputera. A niestety, wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby zawartość naczynia wylała się na sprzęt.

Gdy dojdzie do tego nieszczęśliwego wypadku, pojawia się pytanie: czy można uratować zalanego laptopa? Co robić w tej sytuacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zalany laptop - co robić?

Wiele osób zastanawia się, co robić po zalaniu laptopa? Wystarczy go wytrzeć i wymienić klawiaturę? A może wilgotny sprzęt nie nadaje się do dalszego użytku? Otóż jeśli wylejesz wodę, kawę czy herbatę na swoje urządzenie, zachowaj spokój i podejmij niżej wymienione kroki.

Odłącz laptopa od źródła energii elektrycznej

Jeśli zalany laptop jest podłączony do prądu, jak najszybciej go odłącz. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia. Jeżeli do sprzętu przypięte są zewnętrzne urządzenia, odepnij je. Ponadto wyłącz laptopa i wyciągnij baterię (jeśli to możliwe).

Zminimalizuj szkody

Jeśli laptop został zalany, lecz nie poczułeś zapachu spalenizny, nie panikuj. Nie doszło do zwarcia, więc warto podjąć czynności minimalizujące szkody. Zadbaj o to, aby ciecz nie dostała się do wnętrza sprzętu. W tym celu nie wystarczy powierzchownie wytrzeć urządzenia, lecz odwrócić je do góry nogami i położyć na ręczniku.

Nie wolno wstrząsać laptopem, gdyż wtedy płyn może się przemieścić oraz doprowadzić do uszkodzeń różnorodnych podzespołów. Odwrócony laptop należy pozostawić na 24-48 godzin do całkowitego wyschnięcia. Pod żadnym pozorem nie wolno go włączać przez ten czas.

Rozkręć laptopa, jeśli znasz się na elektronice

Kolejny krok to rozkręcenie laptopa i zajrzenie do jego wnętrza. Pamiętaj jednak, że to zadanie dedykuje się wyłącznie osobom, które znają się na elektronice. Na tym etapie bardzo ważne jest, jaki płyn został rozlany.

Najmniejsze szkody wyrządza czysta woda. Nieco gorzej sytuacja wygląda, jeśli na laptopa został wylany sok, cola, kawa czy herbata. Wynika to z faktu, iż w tych napojach znajdują się cukry i kwasy, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla różnych części sprzętu. Po rozkręceniu laptopa wyczyść jego płytę główną oraz podzespoły. Następnie wysusz je i złóż sprzęt.

Oddaj laptopa do profesjonalnego serwisu

Nie jesteś specjalistą od elektroniki? A może rozkręciłeś komputer, lecz nie udało Ci się go naprawić? Nie przejmuj się! Skontaktuj się z serwisem laptopów. Doświadczeni fachowcy wykonają przegląd Twojego urządzenia i przeprowadzą niezbędne zabiegi naprawcze.

Laptopy (serwis) - Kraków

Zalałeś swój laptop? Serwis w Krakowie pomoże Ci z tym problemem. Skontaktuj się z profesjonalistami, którzy naprawą elektroniki zajmują się od lat. Fachowcy dokładnie oczyszczą Twoje urządzenie i dołożą wszelkich starań, aby przywrócić je do dobrego stanu.

Oddanie zalanego laptopa do serwisu to najbezpieczniejsza opcja. Specjaliści wiedzą, jakie kroki podjąć, aby nie doszło do zwarcia i nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu.