taras

Jak założyć markizy tarasowe i do czego służą?

Markizy tarasowe to bardzo przydatne rozwiązanie do ogrodu. Kiedy nadmierne promienie słoneczne sprawiają, że siedzenie na tarasie staje się uciążliwe, z pomocą przychodzi właśnie to rozwiązanie.  Jest to główny powód, dlaczego warto rozważyć zamontowanie markiz tarasowych. Są niezwykle skuteczną ochroną przed upałem i zapewniają komfort wszystkim osobom, które spędzają czas na świeżym powietrzu. To jednak nie wszystko, ponieważ markizy tarasowe w Bydgoszczy mogą być elementem dekoracyjnym, który nada wyjątkowego charakteru Twojemu miejscu do wypoczynku. 

Markizy tarasowe - Bydgoszcz

Zacienienie tarasu nie w każdym przypadku może okazać się konieczne.  W sytuacji, gdy taras albo balkon znajduje się od strony północnej, promienie słoneczne nie będą tak uciążliwe. Jednak trudno sobie wyobrazić brak ochrony przeciwsłonecznej od strony południowej i zachodniej. Ostre promienie słońca mogą wręcz uniemożliwiać przebywanie na zewnątrz. W szczególności, jeśli dana osoba jest wrażliwa na ostre działanie słońca.  Wówczas nawet pokoje, które znajdują się przy tarasie, w znacznym stopniu się nagrzewają. W takiej sytuacji można zastosować osłonę tarasową, by temu zapobiec.

W przypadku tarasów często wykonuje się stałą konstrukcję, która pełni funkcję zadaszenia. Jednak markizy tarasowe mają więcej zwolenników ze względu na swój elegancki wygląd. Tego typu markizy tarasowe z powodzeniem można znaleźć w Bydgoszczy. Co więcej, jest możliwość dobrania odpowiedniego rozwiązania, które będzie dostosowane do potrzeb danego balkonu lub tarasu. To efektowny element, który pozwoli osłonić się przed słońcem i jednoczenie będzie niesamowitą ozdobą ogrodu.

Markizy tarasowe Bydgoszcz - na czym polega konstrukcja? 

Markiza tarasowa różni od markiz balkonowych. Różnica polega przede wszystkim na większym rozmiarze w celu bezproblemowego osłonięcia powierzchni niemal każdego tarasu. Wysięg takiej markizy tarasowej może wynosić nawet 4 m, natomiast szerokość zasłony do 7 m.  Jest możliwość montowania markizy tarasowej do ściany, nawet niekoniecznie na jej skraju.  Można też rozważyć montaż do sufitu. Specjalne uchwyty ułatwiają też montowanie do krokwi dachowych.

W przypadku dobierania prawidłowej wielkości markizy nie ma konieczności dopasowywania idealnie na wymiar. Czym innym są rolety zewnętrze, ale markizy to znacznie prostszy sposób. Warto zaobserwować wcześniej podział stref nasłonecznionych, a także tych zacienionych. Chodzi o to, by upewnić się, jak pada cień o różnych porach dnia. W ten sposób możemy ustalić optymalną szerokość markizy tarasowej, a także jej zasięg. Dzięki temu mamy pewność, że wybrane przez nas rozwiązanie będzie prawidłowo pełniło swoją funkcję w praktyce. Nie zapominajmy, że wysięg jest uzależniony znacznie od kąta nachylenia markizy. Minimalnie powinno wynosić to 14 stopni, co w efekcie daje możliwość spływania deszczówki w prawidłowy sposób. Jak mówi minimum konstrukcyjne - szerokość markizy nie powinna być nigdy mniejsza niż pół metra w stosunku do całego wysięgu.