sklep-internetowy

Migracja na Prestashop - dlaczego warto?

Wraz z rozwojem sklepu internetowego, rozszerzeniem jego działalności i oferty bardzo często spotkamy się z koniecznością zmiany systemu, na którym jest on oparty. Obecnie ogromną popularnością, jeśli chodzi o większe działalności e-commerce, cieszy się PrestaShop. Platforma ta obejmuje ponad 300 tysięcy sklepów, w tym 20 tysięcy w Polsce i daje wiele atrakcyjnych możliwości. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak przenieść sklep na PrestaShop. 

Jak przenieść sklep na PrestaShop?

To, jak przenieść sklep na PrestaShop, jest dość skomplikowaną kwestią. Proces jest tym bardziej wymagający, im większy jest sklep, to jest im więcej obejmuje plików i baz danych. Ponadto podjęcie się tego zadania na własną rękę może powodować niepożądane postoje w funkcjonowaniu platformy, a nawet utratę ważnych plików. Między innymi z powyższych względów warto powierzyć przeniesienie sklepu specjalistom z tego zakresu. Dzięki temu będziemy mieć również pewność, że przejście na PrestaShop jest optymalną dla nas decyzją, ponieważ – jak każda platforma – ma ona swoje wady i zalety. 

Jak przenieść sklep na PrestaShop i o czym należy pamiętać?

Aby mieć pewność, że wszystko będzie działać, jak należy, powinniśmy pamiętać o szeregu kwestii – przede wszystkim o tym, co wymaga przeniesienia i zmodyfikowania czy dostosowania. Będzie to oczywiście nasza baza danych i jej kopie zapasowe, a w nich dane dotyczące naszych produktów, użytkowników oraz zamówień. Dostosowaniu będzie musiała ulec również szata graficzna – przeniesienie jej zazwyczaj nie jest w pełni możliwe. W takiej sytuacji należy przygotować nowy projekt graficzny lub skorzystać z gotowego szablonu. Kolejną, bardzo ważną kwestią jest zweryfikowanie, czy na nowej platformie będziemy mogli skorzystać z interesujących nas funkcjonalności. Przeniesienie sklepu wymaga wielu przygotowań, jednak daje dobre efekty, chociażby w postaci poprawy jego funkcjonowania, zwłaszcza jeśli kwestię tę zlecimy profesjonalistom. Choć istnieją specjalne, płatne moduły do migracji sklepu, które mogą usprawnić ten proces, może zdarzyć się tak, że nie poradzą sobie ze zbyt dużą ilością plików. 

Dlaczego warto i jak przenieść sklep na PrestaShop?

PrestaShop cieszy się dużą popularnością z wielu powodów. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że do korzystania z platformy nie trzeba mieć przygotowania technicznego, a jednocześnie mamy do dyspozycji wiele możliwości. Mnóstwo funkcjonalności możemy umieścić na naszej stronie za darmo, a także skorzystać z bardziej zaawansowanych, płatnych wtyczek. Ci, którzy zastanawiają się, jak przenieść sklep na PrestaShop, często zachęceni są również tym, że platforma świetnie radzi sobie z różnymi językami, walutami oraz naprawdę wieloma produktami. Jeżeli chcemy odczuć jak najwięcej korzyści w związku z przeniesieniem na nią swojego sklepu, warto podjąć współpracę ze specjalistami od migracji stron – https://convertis.pl/prestashop-migracja/. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawet tak świetna platforma jak PrestaShop nie sprawdzi się w każdym przypadku. Specjaliści z Convertis we w trakcie wstępnej rozmowy doradzą też, czy w danym przypadku warto przenosić sklep na PrestaShop, czy jednak lepiej pozostać na obecnej platformie lub wybrać inne rozwiązanie.

Jak przenieść sklep z PrestaShop krok po kroku?

Jeżeli zastanawiamy się, jak przenieść sklep z PrestaShop, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć program typu FTP, który pozwala na połączenie komputera z serwerami plików oraz zarządzanie nimi. Do konta FTP musimy mieć ponadto odpowiednie parametry logowania. Przydatny okaże się również dostęp do panelu administracyjnego. Następnie tworzymy kopię zapasową naszego serwera i za pomocą programu FTP pobieramy na komputer pliki sklepu. Posługując się panelem administracyjnym pobieramy starą bazę danych, a na nowym serwerze tworzymy nową bazę i importujemy wszystkie pliki. Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie plików pamięci podręcznej ze starej platformy. Proces tego, jak przenieść sklep z PrestaShop, jest wymagający, jako że wymaga dbałości o każdy szczegół i sprawnego poruszania się po kilku programach. Z tego powodu zadanie to warto powierzyć fachowcom.