silnik spalinowy

Regeneracja silników spalinowych - na czym to polega?

Silniki samochodowe, jak można łatwo się domyśleć zużywają się w miarę ich eksploatacji oraz przejechanych kilometrów. Po pewnym czasie nastąpi moment kiedy trzeba będzie pomyśleć o ich naprawie lub wymianie na nowe. Jednak, czy to na pewno jest jedyne wyjście? Otóż jak się okazuje wcale nie. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stało się  regenerowanie silnika, czyli dokonywanie pewnego rodzaju remontu, który ma za zadanie przywrócić mu dawną sprawność. Na czym polega ten zabieg? Tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu.

Regeneracja silników spalinowych Poznań

Kiedy zaleca się dokonanie regeneracji silnika? Regeneracja, inaczej remont silnika to proces, który w głównej mierze zależy od tego, jak bardzo poszczególne elementy silnika są zużyte oraz jak bardzo te części zostały uszkodzone podczas awarii lub jakiegoś wypadku. Najczęściej dochodzi wtedy do urwania się pasków rozrządu, co niestety jest ignorowane przez kierowców i właścicieli samochodów. Dzieje się tak najprawdopodobniej ze względów ekonomicznych i zwykłego zaniedbania. W takiej sytuacji zniszczeniu mogą ulec zawory, gniazda zaworowe, prowadnice, tłoki, korbowody oraz wał korbowy. W konsekwencji tego regeneracja, a tym bardziej kapitalny remont silnika może okazać się niezbędne, a wiele specjalistów zaleca również wymianę tłoków, wymianę lub naprawę korbowodów oraz szlifowanie wału korbowego. Sytuacja ma się trochę inaczej, gdy silnik nie sprawia większych problemów lub po prostu jego awaria była mała, a zauważalny stał się spadek sprawności tego urządzenia. Zaczynają pojawiać się problemy z odpalaniem pojazdu w zimę, a do tego można zauważyć niepokojące dymienie z rury wydechowej. Takie właśnie objawy są podstawą do przeprowadzenia częściowej regeneracji silnika, która najczęściej dotyczy wymiany pierścieni, tłoków i wykonania honowania tulei cylindrów. W większości przypadków, działanie to pozwoli przywrócić silnikowi jego dawną sprawność i znów cieszyć się z jazdy swoim ulubionym pojazdem. Regeneracja, czy wymiana?

Regeneracja silników spalinowych Poznań

Gdy Twój samochód zaczyna sprawiać problemy, spada wydajność silnika lub w ostatnim czasie nastąpiła jakaś bardziej, lub mniej poważna awaria - często decydujesz się na wymianę silnika na nowy lub używany model. Nie zawsze jest to jednak dobra decyzja, zarówno ze względu nieadekwatności do sytuacji, jak i nieopłacalności tego działania. Nowa jednostka napędowa będzie bardzo droga, używana zaś stanowi niewiadomą co do jej stanu technicznego. Dlatego należy poważnie rozważyć zdecydowanie się na wykonanie regeneracji silnika. Z pewnością warto regenerować uszkodzone silniki, zwłaszcza jeśli są w dobry stanie blacharskim i technicznym. Pod okiem specjalisty cały zabieg zostanie przeprowadzony dokładnie i profesjonalnie, a Ty nie oddasz na złomowisko dobrego sprzętu, który jedynie potrzebuje małej pomocy. Pamiętaj, w naprawie silnika działanie na własną rękę nigdy nie jest zalecane, ponieważ nie znając się na tym możesz jedynie pogorszyć jego stan i uniemożliwić regenerację.