Rodzaje zamków meblowych

Zarówno w meblach seryjnych, jak i tych wykonywanych na zamówienie stosowane są zawiasy meblowe dopasowane do różnego rodzaju drzwiczek. Mają one za zadanie częste otwieranie drzwiczek, są narażone na duże obciążenia, dlatego ważna jest ich solidność i wysoka jakość wykonania.

Najczęściej stosowane rodzaje zamków meblowych

Rodzaje zamków meblowych są uzależnione od sposobu montażu i zasady ich działania, można wyróżnić między innymi:
  • Zamki nakładane albo wpuszczane to najczęściej występująca grupa zamków, nakładane są montowane nawierzchniowo, wpuszczane są mocowane wewnątrz konstrukcji, forma zamka nakładanego może być jednocześnie wpuszczaną. Można je podzielić dodatkowo ze względu na rodzaj wkładki, które dzielą się na zastawkowe, bębenkowe i bezkluczowe.
  • Zamki baskwilowe bardzo dobrze sprawdzają się w wysokich szafkach, które mają jedno lub dwa skrzydła, w przypadku szafki, która jest zaopatrzona w podwójne drzwi, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnego okucia blokującego jedno skrzydło. Zamek baskwilowy zamyka jednocześnie górę i dół drzwi.
  • Zamek kasetkowy stosowany jest w sejfach, skrzynkach pocztowych i metalowych drzwiach, może mieć także funkcję domykania.
  • Zamek centralny stosowany jest zazwyczaj do szaf biurowych, umożliwia zamknięcie wszystkich szuflad, z kolei kiedy jest w pozycji otwartej, można otworzyć tylko jedną szufladę.
  • Zamek żaluzjowy wyposażony jest w zaczepy, które po zamknięciu rozchylają się na dwie strony i zostają zaczepione o wystające elementy blachy, niektóre typy zamka w pozycji otwartej pozostają rozłożone, a inne w tej samej pozycji pozostają złożone, w takiej pozycji opuszczenie drzwi żaluzjowych nie wymaga ponownego otwarcia zamka.
  • Zamki meblowe do szklanych drzwi różnią się od pozostałych, ponieważ szkło jest delikatnym materiałem i nie można zamontować do niego tradycyjnych zamków. Zamki meblowe i ich rodzaje przeznaczone do szkła mogą być zaprojektowane do wiercenia w szkle albo wymagają innego sposobu montażu. Aby zabezpieczyć szklane skrzydło przed uszkodzeniem, montowane są ruchome zamki ze specjalną blokadą, kiedy jest ona zamknięta, otwarcie drzwi jest niemożliwe.
  • Zamki kwadratowe to inaczej nazywane zamki ryglowe stosowane do standardowego zamykania i otwierania kluczem tradycyjnych szafek biurowych.
  • Zamki wciskane montowane są zazwyczaj w szafkach z drzwiami przesuwnymi, są zaprojektowane w taki sposób, aby uniemożliwić mijanie obydwu par drzwi.

Zamki meblowe i ich rodzaje - jakie są najlepsze?

Zamki do szafek są również dostosowane do tego, czy drzwiczki mebli są otwierane na lewo, czy na prawo. Niektóre rodzaje zamków meblowych mogą być otwierane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, są to wówczas zamki lewe, zamki prawe działają odwrotnie. Niektóre z wariantów są skonstruowane w taki sposób, że można zmienić ich kierunek. Niektóre z nich są wyposażone w specjalne nakładki ochronne, które zabezpieczają przed zakurzeniem się mechanizmu. Wytrzymałość zamków w dużej mierze jest uzależniona od rodzaju materiału zastosowanego do ich produkcji, dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne odznaczają się zamki wykonane ze stali. Zamki meblowe - ich rodzaje są zazwyczaj wykonane w metalicznych i grafitowych odcieniach, w ten sposób mogą być łączone z różną stylistyką mebli, pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych modeli. Są zazwyczaj wyposażone w dedykowany komplet kluczy. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie wszystkich kluczy w specjalnej skrzynce wyposażonej w zamek baskwilowy. Niezależnie od tego, jakie rodzaje zamków meblowych są zastosowane, zapewniają one bezpieczeństwo cennym przedmiotom i wszystkim ważnym dokumentom przechowywanym w szafach i sejfach. Zamki meblowe wykonane ze stali bardzo dobrze chronią przed dostępem niepowołanych osób. Z kolei zamki do szyb zabezpieczają witryny, szklane szafy i różne gabloty zarówno w sklepach, jak i w urzędach. Są one proste w montażu, estetyczne i bezawaryjne w użytkowaniu. Eleganckie zamki meblowe mogą też w wyjątkowy sposób podkreślić aranżację stylowych mebli.