Technologia LED – na czym polega i jaka jest jej historia?
Ostatnimi czasy można zauważyć ogromne zainteresowanie oraz popularność zastosowań związaną z technologią LED. Jest ona wykorzystywana w architekturze estetycznej wnętrz, jako wydajne lampy uliczne, lampy domowe, ciekawe gadżety i wiele, wiele innych. To wszystko widzimy od niedawna, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zjawisko elektroluminescencji (od niego pochodzi LED) jest na tym świecie znane od przeszło stu lat! Jak więc maluje się historia oświetlenia LED?
Historia oświetlenia LED
Brytyjski uczony H. Round jeszcze w 1907 roku odkrył zjawisko elektroluminescencji na podstawie węglika krzemu. Jednakże emitowanego światła było bardzo mało, a więc i jego użyteczność nieduża. Pierwszy LED został jednak wykonany przez rosyjskiego naukowca Olega Łosiewa w latach dwudziestych. Mimo tego musiało minąć sporo czasu, żeby nauka poszła dalej. Stało się to w 1935 roku za sprawą Georgesa Destriau, który odkrył emisję światła w siarczku cynku. Swoją pracę zawdzięczał rosyjskiemu naukowcowi, dlatego „światło Łosiewa” stało się nazwą tego odkrycia. Jakakolwiek jednak użyteczność tej technologii jest zawdzięczana postaci Nicka Holonyaka Juniora, który stworzył i wypuścił na rynek w 1962 czerwoną diodę. Za sprawą tego rozpoczęła się masowa produkcja diod, a w następstwie rozwinęła się technologia LED.
W 1971 zaczęto używać lepszych materiałów do produkcji diod, przez co pojawiły się nowe kolory: żółć, zieleń i pomarańcz, tym samym wzrosła również wydajność diod. W 1993 roku nastąpił przełom za sprawą Shuji Nakamury, który nie dość, że stworzył niebieską i białą diodę LED, to także ulepszył zieloną. Największy jednak przełom nastąpił w 2009 roku. Wtedy na rynku pojawiły się bardzo energooszczędne żarówki LED, mogące emitować sporą ilość światła.
Technologia LED – działanie i zalety
Najprościej mówiąc – światło jest emitowane dzięki ruchowi elektronów między półprzewodnikami, które przechodzą z wyższego poziomu energetycznego, do niższego.
Trzeba wiedzieć, że żarówki LED są niesamowicie wydajne – pobierają około pięć razy mniej energii, tworząc jednocześnie tyle samo światła, co odpowiednik żarowy, najbardziej popularny. Dodatkowo, technologia LED odznacza się znacznie większą żywotnością, niż inne żarówki. Pozornie wysoka cena za jedną sztukę i tak w ostatecznym rozrachunku jest mniejsza, niż kilkukrotne zakupy tańszych odpowiedników.
Technologia LED jest popularna głównie ze względu na możliwości, jakie oferuje. Chodzi na przykład o popularne ostatnimi czasy taśmy LED. Na giętkiej tasiemce umieszcza się dużą ilość diod o różnych kolorach. Dodatkowo stosuje się tzw. sterowniki. Połączenie tych dwóch wynalazków sprawia, że można uzyskać jakąkolwiek barwę – mieszane będą trzy główne kolory: zielony, niebieski i czerwony. Sterownik zazwyczaj jest zaopatrzony w pilot, za pomocą którego w prosty sposób można owe barwy zmieniać, a także wywoływać ciekawe efekty świetlne, takie jak przechodzenie barw, miganie itd. Takiego rozwiązania często używa się w projektowaniu nowoczesnych wnętrz.