magazyn

Zapylenie w zakładzie pracy - jak mu zapobiec?

Pyły unoszące się w powietrzu są niewielkimi drobinkami, które z dużą łatwością przenikają do płuc człowieka. Mają one niekorzystny wpływ na zdrowie, zdarza się, że pracownicy przez wiele godzin w pracy są narażeni na takie środowisko. Aby uniknąć zapylenia w zakładzie pracy, należy stosować odpowiednie zabezpieczenie oraz wentylację.

Pyły przemysłowe - rodzaje

Zapylenie w zakładzie pracy to niekorzystne środowisko, w którym pyły przemysłowe, czyli cząstki stałe, które po połączeniu z powietrzem atmosferycznym utrzymują się w nim przez pewien czas, można je podzielić na;  - pyły toksyczne, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie,  - nanomateriały to mikrocząsteczki wchłaniane przez skórę, które mogą znaleźć się w krwiobiegu,  - pyły drażniące to substancje niepowodujące trwałych niekorzystnych zmian w organizmie człowieka, mogą być niekorzystne w skondensowanej formie,  - pyły łatwopalne to łatwo przemieszczające się drobinki, które mogą się zapalić albo spowodować wybuch. Zazwyczaj na szkodliwe działanie pyłu narażony jest układ oddechowy człowieka, w niektórych miejscach pracy, gdzie wykorzystywane są różne nowoczesne technologie do produkcji materiałów. Cząsteczki pyłów mogą wnikać przez skórę i gruczoły łojowe, powodując choroby. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków pracy i ochrony zdrowia swoich pracowników. Warto skorzystać z usług specjalistów, którzy zajmują się odpylaniem oraz organizowaniem czystego i bezpiecznego miejsca pracy, jak firma: https://naar.pl/.

W jaki sposób zapobiegać zapyleniom w zakładzie pracy?

Stosowanych jest wiele metod, które niwelują zapylenie na stanowisku pracy, często stosowana jest odzież ochronna i maski przeciwpyłowe. Sprawdzone sposoby, które umożliwiają uniknięcie zapylenia to między innymi:
  • Wykorzystywanie mgły wodnej, nie zawsze jest to możliwe, ponieważ na wiele produktów działanie wilgoci może być niekorzystne, ale wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, warto zastosować taki sposób.
  • Natychmiastowe usuwanie źródeł pyłu, odbywa się to poprzez montowanie specjalnych odkurzaczy w miejscu powstawania pyłu.
  • Korzystanie z systemów wentylacyjnych, które usuwają zapylenie i zapewniają dostęp do świeżego powietrza.
  • Systematyczne sprzątanie, zapylenie na stanowisku pracy powinno być od razu usuwane, praca jest wówczas efektywniejsza.
  • Montowanie specjalnych instalacji, które uniemożliwiają, aby pyły przemysłowe przenosiły się w inne miejsce, dobrym rozwiązaniem jest odizolowanie pomieszczenia, gdzie generowana jest duża ilość zanieczyszczeń, ale nie zawsze jest to możliwe.
  • Korzystanie z hermetycznych urządzeń, filtrów oraz maszyn specjalnie dedykowanych do pracy w środowisku, gdzie występują pyły przemysłowe.
  • Automatyzacja miejsca pracy, w sytuacji, kiedy zapylenie w zakładzie pracy jest duże, warto rozważyć opcję, aby na szczególnie niebezpiecznych miejscach zrezygnować z pracy człowieka, jeśli jest to możliwe.
Stosowane metody przeciwdziałania zapyleniom w miejscu pracy w dużej mierze są uzależnione od rodzaju przedsiębiorstwa, inne sposoby są stosowane w zakładzie lakierniczym, a inne w stolarni. Często niezbędne jest stworzenie w pomieszczeniu mikroklimatu niezależnego od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Takie warunki jest w stanie zapewnić klimatyzacja, która dostarcza odpowiednią ilość powietrza, uwzględniając jego wilgotność, czystość i temperaturę. W dużych halach przemysłowych, kiedy zapylenie na stanowisku pracy jest duże, najlepszym rozwiązaniem jest szczelne obudowanie emisji zanieczyszczeń. Jeśli nie można zastosować całkowitej obudowy, trzeba zastosować odciągi miejscowe połączone z centralną instalacją odpylającą. Jeśli nie można ich zastosować na stałe, wykorzystywane są również odciągi przestawne, można je dowolnie przestawiać w miejsca, gdzie wydzielana jest największa ilość pyłów przemysłowych. W przypadku, kiedy zastosowanie środków ochrony zbiorowej nie jest w stanie zapewnić bezpiecznych warunków do pracy, dobierane są środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju zapylenia.