rolety
Kategorie:

Najpopularniejsze rodzaje rolet

Rolety wewnętrzne, umiejscowione wewnątrz mieszkania czy też domu od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Są one nie tylko praktyczne, ale także stanowią doskonałą dekorację każdego pomieszczenia. Z uwagi na duży wybór rolet okiennych na sklepowych półkach, przed zakupem, warto się przyjrzeć ich najpopularniejszym rodzajom.

Rodzaje rolet okiennych wewnętrznych

Wiele osób zastanawia się, jakie są rodzaje rolet i czym charakteryzują się ich poszczególne typy. Pod względem konstrukcji rolety wewnętrzne można podzielić na kilka rodzajów. Do najczęściej wybieranych zaliczyć można klasyczne rolety zwijane. Charakteryzują się one prostą w obsłudze możliwością podnoszenia ich do góry, poprzez zwijanie materiału w rolkę ku górze.  Rolety zwijane bez problemu można zamontować na ramie okna, a także suficie czy ścianie. Z uwagi na prostą konstrukcję dostępne są w wielu kolorach i odznaczają się niską ceną.

Drugim bardzo popularnym typem rolet są rolety dzień-noc, które poprzez wykonanie z dwóch warstw materiału dają swobodną możliwość zaciemniania pomieszczenia, a także poprzez wykorzystanie tylko jednej z warstw wpuszczenia do pomieszczenia delikatnego i subtelnego światła słonecznego. Sprawdzą się doskonale w domach i mieszkaniach o dużym nasłonecznieniu, a także wszędzie tam, gdzie mieszkańcy cenią sobie maksimum prywatności. Rolety dzień-noc to te rodzaje rolet wewnętrznych, które będą  niezastąpione w przypadku mieszkania w bloku na najniższych kondygnacjach, zwłaszcza na parterze. Decydując się na ten typ rolet, warto zwrócić uwagę na akcesoria do rolet dzień-noc, które powinny być trwałe oraz łatwe w montażu.

Inny dość popularny typ rolet wewnętrznych to rolety okienne plisowane. Te rodzaje rolet okiennych mają formę harmonijki. Mogą być one zwijane dwutorowo – od dołu do góry poprzez podnoszenie ich, jak i w przeciwnym kierunku od góry do samego dołu. Są one bardzo funkcjonalne, dają też swobodną możliwość decydowania o tym, która część okna powinna w danej chwili zostać zasłonięta. Sprawdzą się idealnie w przypadku okien o nietypowych kształtach, a także w oknach dachowych.

Do najbardziej ozdobnych rodzajów rolet okiennych wewnętrznych zaliczyć należy rolety weneckie oraz rolety austriackie. Pierwsze z nich w swoim wyglądzie przypominają nieco zasłony, jednak poprzez możliwość ich zwijania uzyskuje się niebanalny efekt marszczenia materiału w bufy. Rolety austriackie z kolei można marszczyć w obie strony – poziomo oraz pionowo.

Rodzaje rolet na okna – z jakich materiałów są wykonywane?

Sam sposób konstrukcji rolet nie jest jednym wyznacznikiem podczas ich zakupu. Warto zauważyć, że rodzaje rolet na okna można podzielić także ze względu na materiał z którego zostały one wykonane. Większość tych najbardziej popularnych wykonywana jest z poliestru (najczęściej dotyczy to klasycznych rolet zwijanych). Ten typ materiału jest łatwy w utrzymaniu oraz wygląda bardzo schludnie. Osobom, którym zależy na podkreśleniu charakteru pomieszczenia, poleca się w szczególności rolety wykonane z lekkich oraz miękkich tkanin. To właśnie rolety rzymskie, weneckie czy austriackie mogą być wykonane nawet z materiałów, z których docelowo szyje się zasłony okienne. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety wykonane z papieru, na których można umieścić dowolnie wybrany nadruk. Ten materiał doskonale współgra z roletami plisowanymi.

Inne rodzaje rolet, które docenia się coraz bardziej to rolety bambusowe oraz rolety drewniane. Te wykonane z materiału, jakim jest bambus, będą doskonale ocieplały wnętrze oraz nadawały mu przytulności. Sprawdzą się u osób, którym zależy na dbaniu o środowisko oraz we wszystkich domach, w których mieszkają miłośnicy natury. Co ważne, rolety bambusowe nie będą w stanie dokładnie i całkowicie zaciemnić pomieszczenia, zwłaszcza podczas intensywnego promieniowania słonecznego. Rolety drewniane to jeden z ostatnich hitów wśród dekoracji okien i pomieszczeń. Tak naprawdę mają one formę żaluzji, jednak nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat oraz przyciągają wzrok wszystkich gości. Odznaczają się też dużą trwałością oraz łatwością w ich pielęgnacji.