rolety

Najpopularniejsze rodzaje rolet

Rolety wewnętrzne, umiejscowione wewnątrz mieszkania czy też domu od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Są one nie tylko praktyczne, ale także stanowią doskonałą dekorację każdego pomieszczenia. Z uwagi na duży wybór rolet okiennych na sklepowych półkach, przed zakupem, warto się przyjrzeć ich najpopularniejszym rodzajom.

Rodzaje rolet okiennych wewnętrznych

Wiele osób zastanawia się, jakie są rodzaje rolet i czym charakteryzują się ich poszczególne typy. Pod względem konstrukcji rolety wewnętrzne można podzielić na kilka rodzajów. Do najczęściej wybieranych zaliczyć można klasyczne rolety zwijane. Charakteryzują się one prostą w obsłudze możliwością podnoszenia ich do góry, poprzez zwijanie materiału w rolkę ku górze. Rolety zwijane bez problemu można zamontować na ramie okna, a także suficie czy ścianie. Z uwagi na prostą konstrukcję dostępne są w wielu kolorach i odznaczają się niską ceną.

Drugim bardzo popularnym typem rolet są rolety dzień-noc, które poprzez wykonanie z dwóch warstw materiału dają swobodną możliwość zaciemniania pomieszczenia, a także poprzez wykorzystanie tylko jednej z warstw wpuszczenia do pomieszczenia delikatnego i subtelnego światła słonecznego. Sprawdzą się doskonale w domach i mieszkaniach o dużym nasłonecznieniu, a także wszędzie tam, gdzie mieszkańcy cenią sobie maksimum prywatności. Rolety dzień-noc to te rodzaje rolet wewnętrznych, które będą niezastąpione w przypadku mieszkania w bloku na najniższych kondygnacjach, zwłaszcza na parterze. Decydując się na ten typ rolet, warto zwrócić uwagę na akcesoria do rolet dzień-noc, które powinny być trwałe oraz łatwe w montażu.

Inny dość popularny typ rolet wewnętrznych to rolety okienne plisowane. Te rodzaje rolet okiennych mają formę harmonijki. Mogą być one zwijane dwutorowo – od dołu do góry poprzez podnoszenie ich, jak i w przeciwnym kierunku od góry do samego dołu. Są one bardzo funkcjonalne, dają też swobodną możliwość decydowania o tym, która część okna powinna w danej chwili zostać zasłonięta. Sprawdzą się idealnie w przypadku okien o nietypowych kształtach, a także w oknach dachowych.

Do najbardziej ozdobnych rodzajów rolet okiennych wewnętrznych zaliczyć należy rolety weneckie oraz rolety austriackie. Pierwsze z nich w swoim wyglądzie przypominają nieco zasłony, jednak poprzez możliwość ich zwijania uzyskuje się niebanalny efekt marszczenia materiału w bufy. Rolety austriackie z kolei można marszczyć w obie strony – poziomo oraz pionowo.

Rodzaje rolet na okna – z jakich materiałów są wykonywane?

Sam sposób konstrukcji rolet nie jest jednym wyznacznikiem podczas ich zakupu. Warto zauważyć, że rodzaje rolet na okna można podzielić także ze względu na materiał z którego zostały one wykonane. Większość tych najbardziej popularnych wykonywana jest z poliestru (najczęściej dotyczy to klasycznych rolet zwijanych). Ten typ materiału jest łatwy w utrzymaniu oraz wygląda bardzo schludnie. Osobom, którym zależy na podkreśleniu charakteru pomieszczenia, poleca się w szczególności rolety wykonane z lekkich oraz miękkich tkanin. To właśnie rolety rzymskie, weneckie czy austriackie mogą być wykonane nawet z materiałów, z których docelowo szyje się zasłony okienne. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety wykonane z papieru, na których można umieścić dowolnie wybrany nadruk. Ten materiał doskonale współgra z roletami plisowanymi.

Inne rodzaje rolet, które docenia się coraz bardziej to rolety bambusowe oraz rolety drewniane. Te wykonane z materiału, jakim jest bambus, będą doskonale ocieplały wnętrze oraz nadawały mu przytulności. Sprawdzą się u osób, którym zależy na dbaniu o środowisko oraz we wszystkich domach, w których mieszkają miłośnicy natury. Co ważne, rolety bambusowe nie będą w stanie dokładnie i całkowicie zaciemnić pomieszczenia, zwłaszcza podczas intensywnego promieniowania słonecznego. Rolety drewniane to jeden z ostatnich hitów wśród dekoracji okien i pomieszczeń. Tak naprawdę mają one formę żaluzji, jednak nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat oraz przyciągają wzrok wszystkich gości. Odznaczają się też dużą trwałością oraz łatwością w ich pielęgnacji.