hosting

Własny serwer czy usługi hostingowe - co wybrać?

Chcesz stworzyć i prowadzić własną stronę internetową? Oprócz domeny, czyli adresu, który będzie do niej prowadził, potrzebujesz też miejsca w sieci, czyli serwera lub jego mniejszej części. Do wyboru masz dwie opcje: postawić własny, prywatny serwer lub wynajmować przestrzeń od firmy hostingowej. Co będzie lepszym rozwiązaniem? Własny serwer WWW czy hosting? Sprawdź koniecznie.

Czym jest serwer?

Serwer to po prostu maszyna lub komputer ze specjalnym oprogramowaniem, który jest podłączony do sieci przez 24 godziny na dobę. Znajduje się w tzw. serwerowni. Dzięki temu zasoby na nim umieszczone dostępne są w Internecie przez cały czas zarówno w dzień, jak i w nocy, i każdy może z nich korzystać o dowolnej porze. Tylko umieszczenie strony na serwerze pozwala udostępnić ją innym w publicznej przestrzeni internetowej. Jeśli nie postawisz własnego serwera lub nie wynajmiesz jego części u firmy hostingowej, Twoja strona nie będzie widoczna w sieci.

Czym jest hosting?

Hostingiem nazywana jest przestrzeń na serwerze, jednak według pierwotnej definicji jest to usługa. Polega ona na udostępnianiu zasobów serwerowni przez firmę hostingową. Właściciel strony internetowej nawiązuje współpracę z odpowiednią firmą, wybiera odpowiednią dla siebie ofertę i może udostępnić swoją witrynę w sieci bez stawiania własnego serwera. Oczywiście usługa hostingowa jest płatna. W zależności od parametrów serwera może to być kilkadziesiąt złotych lub nawet kilkaset złotych rocznie.

Do hostingu przypinana jest wykupiona wcześniej domena, czyli adres prowadzący do strony internetowej np. www.nazwadomeny.pl. Dzięki temu witryna zostaje opublikowana w sieci, a internauci mogą do niej trafić, wpisując w pasku przeglądarki jej adres. Hosting i domena to kwestie obowiązkowe, jeśli chcesz publikować treści w Internecie – bez tego Twój serwis będzie widoczny wyłącznie dla Ciebie.

Własny serwer czy hosting?

Właściciele stron internetowych mogą wybierać pomiędzy postawieniem własnego serwera lub wykupieniem hostingu w firmie świadczącej tego typu usługi. Niestety nie można jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepsze – własny serwer czy hosting. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, wielkości serwisu i możliwości finansowych. Stworzenie własnego serwera jest znacznie droższe, a do tego trzeba mięć przynajmniej podstawową wiedzę technologiczną. Serwerem może być zwykły komputer, jednak takie rozwiązanie nie jest polecane z wielu względów. Przede wszystkim musi być on stale uruchomiony, a w przypadku braku prądu czy innych usterek zasoby byłyby niedostępne. Oprócz tego zwykły komputer nigdy nie będzie miał tak dobrych parametrów, jak prawdziwy serwer. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, lepiej zakupić profesjonalne urządzenie, które może działać przez wiele lat i ma lepsze parametry.

W większości przypadków hosting to wystarczające rozwiązanie. Będzie on odpowiedni dla osób, które wolą gotowe rozwiązanie i płacenie stałego abonamentu. Firmy hostingowe oferują szerokie możliwości. Możesz wykupić hosting współdzielony, który jest bardzo tani, jednak w takim przypadku dzielisz przestrzeń na serwerze z innymi osobami. Możesz też wykupić prywatne miejsce na serwerze, czyli tzw. VPS. Najdroższym rozwiązaniem jest wykupienie dostępu do prywatnego serwera. Taka opcja sprawdzi się dla rozbudowanych serwisów, które każdego dnia odwiedzają tysiące osób.

Szeroką ofertę na hosting stron WWW znajdziesz tutaj: https://hostinghouse.pl/hosting.

Jak wybrać hosting dla swojej strony?

To, jaki hosting wybierzesz, będzie wpływało na wydajność Twojej strony, a także na bezpieczeństwo. Jeśli chcesz zadbać o UX, wybór firmy i hostingu powinien być dobrze przemyślany. Oprócz rodzaju (hosting współdzielony, VPS, serwer dedykowany) musisz zwrócić uwagę na parametry, czyli m.in. pamięć RAM, transfer danych, ilość kont FTP i ilość domen. Dla mocno rozbudowanych stron i sklepów internetowych raczej nie sprawdzi się hosting współdzielony. W takich przypadkach lepiej zdecydować się na własną przestrzeń.