frezowanie CNC

Jak przebiega proces frezowania CNC?

Wprowadzenie do produkcji maszyn sterowanych numerycznie przekształciło się z teoretycznego pomysłu w potężne narzędzie. Od procesu produkcyjnego po zarządzanie realizacją i serwisem, obróbka CNC w Mielcu jest obecnie stałym elementem niemal każdego środowiska produkcyjnego.

Co to jest frezowanie CNC?

Usługi CNC (Computerized Numerical Control) to termin oznaczający system sterowania, który można dowolnie zaprogramować, aby klient otrzymał produkt o wymaganych wymiarach, kształcie i właściwościach powierzchni. Frezowanie CNC jest jedną z metod obróbki skrawaniem i polega na obróbce nieruchomego przedmiotu, podczas gdy frezarka wykonuje ruch obrotowy. Obracające się ostrza narzędzia ścinają górną warstwę przedmiotu, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Usługi obróbki skrawaniem CNC oznaczają, że otrzymujesz precyzję i jakość w szybkim tempie. Frezowanie CNC to proces sterowany numerycznie za pomocą komputera, polegający na wykorzystaniu złożonego sprzętu do tworzenia obiektów trójwymiarowych. CNC to doskonała metoda tworzenia elementów z różnych materiałów, w tym z metalu, plastiku i drewna. Dzięki automatycznemu sterowaniu maszyną można wyeliminować czasochłonne procesy ręczne, co oznacza, że uzyskuje się wysokiej jakości rezultaty w krótszym czasie.

Zastosowanie frezowania CNC

Obecnie frezowanie CNC jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Główne z nich to: przemysł ciężki, chemiczny i spożywczy. Z frezowania z powodzeniem korzysta również branża reklamowa, która bazuje na gadżetach o niestandardowych kształtach. Zakłady produkcyjne, które wykorzystują frezowanie CNC, można podzielić ze względu na wielkość produkcji. Produkcja jednostkowa polega na tworzeniu niepowtarzalnych elementów, takich jak prototypy - dobrym przykładem jest również narzędziownia produkująca matryce, tłoczniki czy formy wtryskowe. Produkcja seryjna, stosowana m.in. w produkcji maszyn - frezowanie CNC na dużą skalę pozwala na optymalizację kluczowego projektu przy wprowadzaniu nowych rozwiązań, zapewniając oszczędności w budżecie i większą swobodę w projektowaniu.

Zalety frezowania CNC

Frezowanie CNC to automatyczny, sterowany komputerowo proces obróbki, który może być stosowany zarówno do obróbki zgrubnej, jak i wykańczającej. Cykle produkcyjne są zazwyczaj krótsze, ponieważ proces obróbki jest zautomatyzowany. Poprawia się również bezpieczeństwo pracy, ponieważ operator frezarki CNC nie ma bezpośredniego kontaktu z obrabianym przedmiotem. Komputerowa kontrola parametrów skrawania, takich jak prędkość posuwu, przyczynia się do wydłużenia trwałości narzędzi skrawających. Poprawia się również jakość obrabianych powierzchni.

Zaletą jest też to, że poszczególne osie tokarki numerycznej mogą być sterowane za pomocą obciążeń wstępnych zarówno pojedynczo, jak i jednocześnie. Ułatwia to realizację trudnych i wymagających powierzchni elementów. Przykładem takiej sytuacji są wkładki form wtryskowych, które często mają zakrzywione, wklęsłe i wypukłe powierzchnie wymagające jednoczesnego toczenia w trzech osiach. Czas potrzebny do wykonania tak złożonych form jest wielokrotnie krótszy i mniej kłopotliwy niż w przypadku konwencjonalnego toczenia.

Kiedy powstały maszyny CNC?

Pierwsze maszyny tnące i ich napędy pojawiły się już w XII wieku p.n.e. Od tego czasu wiele się zmieniło i postaramy się o tym krótko napisać. Otóż w latach 50. XX wieku, dzięki prężnie rozwijającemu się przemysłowi lotniczemu w Stanach Zjednoczonych, narodziła się metoda sterowania numerycznego maszyn. Dzięki temu powstał system sterowania frezarkami pionowymi, który zapisywał informacje o ruchach maszyny na karcie dziurkowanej. Była to pierwsza obrabiarka sterowana numerycznie na świecie. Sterowanie CNC zaczęto stosować w latach 70. Niedługo potem, w latach 80., maszyny stały się bardziej modułowe i elastyczne w konfiguracji. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do miniaturyzacji i standaryzacji układów elektronicznych. W celu obniżenia kosztów systemy elektroniczne powinny być skonfigurowane w taki sposób, aby mogły być łatwo kontrolowane i konserwowane przez operatora z minimalnym poziomem wyszkolenia.