Jakie zioła pomagają w walce z alergią?

Alergia jest aktualnie jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych. Powoduje obniżenie komfortu życia i przeszkadza podczas wykonywania codziennych czynności. Alergia jest reakcją układu immunologicznego na określone alergeny. Nierzadko trudno jest je rozpoznać, a gdy to już się uda, należy wdrożyć odpowiednie leczenie, które bywa skomplikowane i uciążliwe. W aptekach znaleźć można wiele leków dla alergików, których zadaniem jest złagodzenie objawów danej dolegliwości. Zdarza się jednak, że ich stosowanie wiąże się z doświadczaniem nieprzyjemnych skutków ubocznych. Aby ich uniknąć, warto zaopatrzyć się w najlepsze zioła na alergię, które w przypadku lekkich uczuleń mogą okazać się wystarczające, natomiast w sytuacji mocniejszych odczynów mogą stanowić uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

Alergia - leczenie ziołami

Na pewno wiele osób zastanawia się, jakie efekty może przynieść leczenie ziołami. Odpowiedź jest bardzo satysfakcjonująca - bardzo podobne do tych, które dostarczają specjalistyczne leki. Zioła dla alergików pomagają w redukcji podrażnień błon śluzowych i działają przeciwbakteryjnie, dzięki czemu zapobiegają niebezpiecznym zakażeniom, mogącym wystąpić w przypadku rozdrapania swędzących zmian na skórze. Poza tym znacznie redukują obrzęk i zmniejszają bolesność danego miejsca oraz świąd.

Jakie zioła na alergię wybrać?

Alergia wziewna W przypadku alergii ze strony układu oddechowego warto oprócz przyjmowanych leków wdrożyć terapię ziołową. Poprzez ograniczenie wydzielania histaminy, w zmniejszeniu objawów alergii wziewnej świetnie sprawdzą się takie zioła, jak: świetlik, pokrzywa, krwawnik pospolity, skrzyp polny czy rumianek. Alergia pokarmowa Alergia pokarmowa występuje u osoby chorej po spożyciu uczulającej jej substancji. Zwykle są to produkty bogate w białko, np. orzechy czy krowie mleko. Zioła w tej sytuacji, podobnie jak w przypadku alergii ze strony układu oddechowego, mogą hamować produkcję histaminy, a tym samym redukować objawy uczulenia. Rumianek, mięta czy kwiat nagietka poradzą sobie w ukojeniu podrażnionych błon śluzowych i zwiększeniu ich odporności. Ponadto zmniejszają bolesność towarzyszącą nieprzyjemnej alergii.

Alergia skórna

Najczęściej zauważalnymi objawami reakcji alergicznych na skórze są wysypka, pokrzywka, świąd, zaczerwienienie i bolesność. Mogą być spowodowane kilkoma rodzajami czynników wywołujących uczulenie. Pierwszym rodzajem są alergeny wziewne i należą do nich pyłki roślin, sierść czy roztocza. Drugi stanowią czynniki pokarmowe - orzechy czy kakao. Ostatnim rodzajem jest tzw. alergia kontaktowa, w której do podrażnienia skóry prowadzi jej bezpośredni kontakt z substancją drażniącą, np. z lateksem czy detergentem. Zioła stosowane u osób cierpiących na ten typ alergii mają łagodzić stan zapalny powstały na skórze. Najpowszechniej stosowany i najbardziej ceniony jest rumianek, z którego przygotować można napary. Alternatywę stanowi stosowanie maści z ekstraktem z tej rośliny. Zaleca się także spożywanie oleju z czarnuszki, który działa w sposób uwalniający histaminę z komórek, dzięki czemu skutecznie niweluje reakcje alergiczne.

Alergiczny katar

W celu zmniejszenia objawów alergicznego nieżytu nosa warto przygotowywać wyciągi z ziół takich jak krwawnik, lucerna bądź wcześniej wspomniany rumianek. Inhalacja pomoże zmniejszyć opuchliznę śluzówek i dostarczy cierpiącemu na tę dolegliwość chwilę ukojenia.

Gdzie znaleźć najskuteczniejsze zioła na alergię?

W internetowym sklepie zielarskim https://mojazielarnia.pl/108-ziola-na-alergie zaopatrzyć się można w różne zioła oraz inne preparaty, które pomogą uwolnić się od nieprzyjemnych objawów uczulenia. Asortyment zawiera gatunki, które poradzą sobie zarówno z alergiami wziewnymi, skórnymi, jak i pokarmowymi. Warto z nich skorzystać w celu wzbogacenia leczenia farmakologicznego, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Dzięki temu wszelkie objawy alergii nie będą już tak uciążliwe, jak wcześniej.