rzepak

Rzepak - jak uprawiać?

Rzepak to roślina często spotykana na polskich polach. Służy głównie do wyrobu oleju, ale również margaryn, wyrobów piekarniczych czy konserw, a nawet biopaliwa. Jest przez to bardzo cenioną, oraz potrzebną rośliną, na którą popyt istnieje przez cały rok, gdyż rzepak uprawiać można również i zimą. Uprawa rzepaku nie jest skomplikowana, jednak warto przestrzegać kilku zaleceń. Jak uprawiać rzepak i w jaki sposób chronić go przed chwastami czy chorobami, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Zacznijmy od podstawy!

Okazuje się, że przy uprawie roślin warto zwrócić uwagę na odpowiednią glebę. Ważny będzie przede wszystkim jej odczyn, który wskazuje na kwasowość i zasadowość. W skali od 0 do 14, gleba pod uprawę rzepaku powinna mieścić się w granicach 6-7 pH i nie może być wyższa, gdyż roślina nie będzie wtedy pobierała odpowiedniej ilości składników odżywczych. Rzepak ma bardzo wysokie wymagania dotyczące rodzaju gleby. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń, ale także w azot. W tym celu niezbędne będzie nawożenie jej specjalnymi środkami zawierającymi azot, które zapewnią wysokie plony.

Rzepak ozimy potrzebuje jeszcze więcej składników odżywczych, gdyż pobiera kilkakrotnie więcej potasu, azotu, fosforu czy wapnia, tak niezbędnego do wzrostu rośliny w porze jesiennej i zimowej. Oprócz odpowiedniego odżywiania rzepaku niezbędne będzie również nawodnienie. Rzepak ozimy, dzięki rozbudowanemu systemowi korzeni łatwiej pobiera wodę z gleby, czego już nie możemy powiedzieć o rzepaku jarym, wysiewanym porami ciepłymi. Ten sprawia rolnikom więcej kłopotu, gdyż posiada wyższe wymagania wodne. Co do samej gleby, warto wybierać glebę żyzną, może być gliniasta lub ilasta, ale nie podmokła. Najlepiej kompleksu pszennego klasy II-IIIb. Uprawa rzepaku nie powinna jednak się odbywać jedna po drugiej, ale być poprzecinana wysiewem innych roślin np.: roślin strączkowych, ziemniaków czy różnych zbóż.   

W jaki sposób siać rzepak?

W Polsce funkcjonują dwie odmiany rzepaku: jary i ozimy. Uprawa rzepaku ozimego rozpoczyna się jeszcze latem, a jarego zaraz po stopnieniu śniegów na początku kwietnia. Warto jest trzymać się konkretnego harmonogramu, gdyż opóźnienia w wysiewie mogą wpłynąć na jakość plonów. Rzepak ozimy najlepiej wysiać w sierpniu. W zależności od regionu będzie to początek, bądź koniec miesiąca. Jego plony zaczną kiełkować jeszcze przed nastaniem zimy, jednak ten rodzaj jest mrozoodporny i w przeciwieństwie do innych gatunków, powinien zimę przetrwać, zimując pod śniegami. Siać należy na głębokości ok. 2 cm, natomiast przedtem, na dwa tygodnie przed siewem, warto wykonać orkę siewną, dzięki czemu spulchnimy i rozkruszymy ziemię, przygotowując ja na przyjęcie nasion. Rozstaw rzędów nie powinien przekraczać 18-20 cm. Teraz możemy jedynie się modlić o dobrą pogodę i brak suszy, dzięki czemu poszczycimy się dużym zbiorem. Rzepak jary zbiera się po żniwach zbóż, natomiast ozimy w lipcu. Co jednak zrobić, aby cieszyć się zdrowym plonem?

Ochrona rzepaku

Choroby mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia plonów rzepaku. Często na liściach i łodygach można zaobserwować różne zmiany, plamki czy pylący nalot. Oznaczać to będzie, że nasz rzepak zaatakował grzyb, bądź pleśń. Bardzo ważne w całym procesie wegetacyjnym będzie zatem ochrona rzepaku, a tę osiągniemy, stosując różne pestycydy. Ofertę dobrych i sprawdzonych preparatów znajdziecie na stronie https://superplony.pl/pl/c/Ochrona-rzepaku/34 Z jednej strony potrzebne będą środki chwastobójcze, gdyż i te zagrażają plonom, ale z drugiej strony nawozy i środki ochrony roślin, które są niezbędne do zwalczania szkodników tj.: mszyce, przędziorki i gąsienice. Można je stosować zapobiegawczo, jak i interwencyjnie, ratując rzepak przed chorobami. Ochrona rzepaku to temat, z którym mierzyć się będzie każdy uprawiający tę roślinę, gdyż podobnie jak warunki pogodowe, również i atak szkodników jest trudno przewidzieć. W tym wypadku jednak istnieją na to sposoby.

Uprawa rzepaku to nie jest intratny biznes. Chociaż w Europie to Francja i Niemcy znajdują się w czołówce krajów uprawiających najwięcej rzepaku, to Polska ze swoją 6 czy 7 pozycją, wciąż jest jednym z państw wiodących. Jeżeli chcesz zacząć uprawiać rzepak, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował, pamiętając oczywiście o powyższych wytycznych - a na pewno osiągniesz wysokie plony.