auto

Jak sprawdzić auto po numerze VIN?

Wiele osób, które planują zakup swojego auta, rozważa kupno samochodu z tak zwanej drugiej ręki. Jednakże na rynku samochodów używanych jest całkiem dużo różnego rodzaju oszustów, którzy chcą zataić historię danego pojazdu, a co za tym idzie - drożej go sprzedać. Na szczęście istnieje możliwość sprawdzenia historii pojazdu, choć nie każdy wie, jak to zrobić. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to w poniższym artykule dowiesz się, jak sprawdzić auto po numerze VIN w różnego rodzaju bazach informacji o pojazdach.

Jak sprawdzić auto po numerze VIN za darmo?

Internecie jest wiele baz danych, które umożliwiają sprawdzenie historii pojazdu, jednak w większości są one płatne. Jednakże jest też możliwość sprawdzenia samochodu zarejestrowanego w Polsce w bazie CEPiK. Niestety, to rozwiązanie ma też sporo wad. M.in. do sprawdzenia potrzebujesz nie tylko numeru VIN, ale także datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny. Możemy sprawdzić dane tylko od 2014 roku. Nie sprawdzisz też szkód niezgłoszonych na policję, a przebieg auta jest aktualizowany standardowo raz do roku. W tym systemie można jednak znaleźć pewne zalety. Po pierwsze baza jest całkowicie darmowa i umożliwia sprawdzenie, czy pojazd nie jest kradziony. Pozwala ona srawdzić, czy pojazd przeszedł przegląd techniczny i czy posiada aktualną polisę OC. Poza tym dostęp do CEPiK ma każda stacja kontroli pojazdów, a więc jeżeli zechcesz sprawdzić swój samochód w warsztacie, to możesz też przy okazji bez problemu sprawdzić jego historię.

Jak sprawdzić auto po numerze VIN w zagranicznych bazach?

Jeżeli Twoje auto było sprowadzone lub jeżeli chcesz dokładniej sprawdzić jego historię, warto skorzystać wtedy z usług, jakie w internecie oferują komercyjne bazy danych o pojazdach. W przeciwieństwie do rodzimego i darmowego CEPiK-u, zagraniczne systemy wykazują, czy szkoda była zgłoszona do ubezpieczyciela, a czasem oferują też dokładniejsze informacje na temat danego pojazdu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ na przykład w Stanach Zjednoczonych bardzo popularne jest sprzedawanie aut powypadkowych na różnego rodzaju aukcjach. Auta te często trafiają do Europy. Innym przykładem oszustwa jest zmienianie przebiegu pojazdu. Utrwaliło się nawet powiedzenie, że Odra jest rzeką młodości - oznacza to, że auto, które w Niemczech miałoby przebieg 400 tysięcy kilometrów, po sprowadzeniu do Polski ma zaledwie 150 tysięcy przejechanych kilometrów.

Kolejnym popularnym oszustwem jest zatajanie informacji o tym, że auto niegdyś miało układ prawostronny. Przełożenie układu kierowniczego na lewą stronę jest dużą modyfikacją. Niektóre bazy oferują też możliwość wykrycia, czy właścicielem pojazdu była osoba fizyczna, czy też firma - na rynku aut sprowadzanych z zagranicy jest obecnie wiele egzemplarzy “poflotowych”, które było eksploatowane intensywniej, niż w przypadku użytku prywatnego. Równie ważną opcją, jaką oferują komercyjne bazy, jest określenie, czy na danym samochodzie nie ma żadnego obciążenia finansowego w postaci m.in. kredytu lub długu. Jeżeli kupisz takie auto, to niezależnie od tego, czy wiedziałeś o zadłużeniu, czy nie, przechodzi ono automatycznie na Ciebie.

Bazy tego typu pozwalają też na sprawdzenie, czy auto jest przedmiotem windykacji komorniczej. Dlatego szczególnie opłaca się zainwestować w sprawdzanie numerów VIN w bazach zagranicznych, ponieważ pozwala to uniknąć wielu przykrych konsekwencji, a w przypadku, gdy zostałeś oszukany, to na podstawie informacji z tego typu baz, możesz starać się odzyskać utracone pieniądze poprzez wstąpienie na drogę prawną.

Bazy z numerami VIN jako potrzebne narzędzie

Dzięki obecnym możliwościom technologicznym można z dość dużym powodzeniem prześledzić historię używanego pojazdu, co jest niewątpliwie dużym plusem. Warto przy tym wspomnieć, że nawet jeżeli ktoś nie wie, jak sprawdzić auto po numerze VIN, to może skorzystać z usług fachowców, takich jak na przykład pracownik na stacji diagnostycznej, który sprawdzi za Ciebie historię danego pojazdu, a także poinformuje o ewentualnych nieprawidłowościach, dzięki czemu będzie można uniknąć oszustwa lub innych negatywnych doświadczeń, które z różnych względów mogą być bardzo kosztowne w skutkach.