stomatolog

Czym są implanty zębowe?

Pojęcie wszczepiania implantów zębowych w stomatologii istnieje już od przeszło kilkudziesięciu lat. Bez wątpienia jest to intensywnie rozwijająca się gałąź przemysłu stomatologicznego, która ratuje samoocenę i pewność siebie wielu osobom z brakami w uzębieniu. Niepodważalnie jest to droga do odbudowy lśniącego uśmiechu. Obecnie usługi rekonstrukcji zębów można znaleźć w prawie każdym gabinecie stomatologicznym. Czym są implanty zębowe? Jak wygląda zabieg? Do jakich powikłań prowadzi brak nawet jednego zęba?

Implanty zębowe co to jest?

Mimo rosnącej świadomości i rosnącej wiedzy na temat profilaktyki stomatologicznej oraz oferowanych zabiegów, wiele osób zadaje sobie pytanie, co to są implanty zębowe. To nic innego jak tytanowe wszczepy, które stomatolog wprowadza w miejsce zęba, który został wcześniej usunięty lub wypadł na skutek zaniedbań. Metal przechodzi proces osteointegracji, co oznacza, że na stałe zrasta się z daną kością. W ten sposób ząb, który przeszedł procedurę odbudowy, zostanie w określonej pozycji i miejscu do końca życia pacjenta, który zdecydował się na zabieg. Ich idea polega na tym, że zastępują naturalny korzeń zęba. Na wszczepionym już implancie specjalista montuje odpowiednią i indywidualnie dostosowaną pod pacjenta koronę, dzięki czemu skutecznie imituje on wygląd naturalnego zęba. Warto zaznaczyć, iż organizm nie rozpoznaje implantu jako ciało obce, więc po jakimś czasie jest to naturalny element naszej szczęki oraz uzębienia.

Implanty zębowe - dla kogo?

W przypadku implantów zębowych istnieje pewne ograniczenie wiekowe, a mianowicie od osiemnastu do dwudziestu jeden lat. Z jakiego powodu? U nastolatków i młodych dorosłych w dalszym ciągu następuje szeroko pojęty rozwój układu kostnego. W konsekwencji istnieje ryzyko, że wszczepiony implant mógłby w nieprawidłowy sposób zrosnąć się z kością i doprowadzić do niepożądanych powikłań oraz komplikacji. Implanty to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które utraciły zęby w wyniku próchnicy, paradontozy lub różnego rodzaju urazów.

Braki w uzębieniu - do jakich konsekwencji prowadzą?

Brak zębów może doprowadzić do szeregu konsekwencji, które mają miejsce zarówno w naszej jamie ustnej, jak i w obrębie całego ciała. Należą do nich m.in.:

  • zaburzenie naturalnego wyglądu twarzy (z biegiem czasu braki w uzębieniu powodują zmianę twarzy pacjenta - rysy ulegają zmianie, przez co buzia może wyglądać na starszą niż jest naprawdę)
  • brak możliwości jedzenia wszystkich potraw (pojawia się dyskomfort w przeżuwaniu posiłków oraz ból, przez co nie możemy sobie pozwolić na jedzenie wszystkiego, na co mamy ochotę)
  • zaburzenia w wymowie (brak zębów prowadzi do stopniowego pogłębiania się wad wymowy, pacjent jest niezadowolony nie tylko z uśmiechu, lecz również ze sposobu, w jaki się wypowiada)
  • migreny i bóle w obrębie kręgosłupa (niekompletne uzębienie może doprowadzić również do silnych, powtarzających się bólów głowy i kręgosłupa)
  • niska samoocena i pewność siebie (pacjent wstydzi się uśmiechać, stopniowo wycofuje się ze spotkań towarzyskich, a kontakty interpersonalne sprawiają mu coraz większą trudność)

Implanty - jakie są przeciwwskazania?

Do przeciwwskazań możemy zaliczyć:

  • wieloletnie palenie tytoniu
  • przewlekłe zachorowanie na dolegliwości układu krążenia
  • problemy ze stawami
  • cukrzyca
  • zanikanie kości wchodzących w skład jamy ustnej

Stomatolog w Warszawie Śródmieście - gdzie i jakie są ceny?

Implantologia w Warszawie nie jest znana od dziś. Istnieją przeróżne gabinety i prywatne praktyki, które zajmują się zabiegami związanymi z rekonstrukcją uzębienia oraz wstawianiem implantów. Wybierając dany gabinet, należy sugerować się opiniami i stażem danego specjalisty, aby nie mieć obaw, że zabieg zostanie wykonany poprawnie i nie dojdzie do żadnych powikłań. Do każdej procedury wszczepiania implantu należy się odpowiednio przygotować oraz przedyskutować z lekarzem wszelkie kwestie, które podlegają wątpliwością. Ceny na rynku stomatologicznym nieustannie ulegają zmianom, na ich wpływ mają znaczenie takie czynniki jak to, jaką renomę ma stomatolog w Warszawie Śródmieście.