ogród

Co zrobić, by mieć piękny trawnik w ogrodzie?

Ogrodowe trawniki rosną intensywnie, są gęste i intensywnie zielone, jeśli poddaje się je odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Nie wystarczy samo koszenie trawy, murawa musi być regularnie nawożona oraz podlewana. Istnieją też bardzo ważne czynności, które poprawiają kondycję trawników i są polecane zwłaszcza po zimie. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o trawnik, poznasz też wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, które pozytywnie wpływają na ogrodowy zielony dywan.

Najważniejsze zasady dotyczące wysiewania trawnika

Trawnik powinien zostać zasiany na dobrze przygotowanym podłożu. Ziemia musi mieć odpowiedni odczyn, teren powinien być płaski, pozbawiony kamieni, korzeni oraz gałązek. Należy dobrze wygrabić powierzchnię, aby stała się równa, ponieważ dołki oraz wzniesienia negatywnie wpłyną na wschodzące nasiona oraz utrudnią zabiegi pielęgnacyjne. To, jaka ziemia pod trawnik najlepiej się sprawdzi, zależy w dużym stopniu od miejsca, w którym zostanie on założony. W miejscach zacienionych gleba może być mniej żyzna. Na nasłonecznionym terenie zaleca się siać trawniki na glebie zasobnej w materię organiczną, dzięki temu podczas lata trawa nie będzie intensywnie żółknąć. Podłoże pod trawnik powinno mieć odpowiednie pH. Zbyt kwaśny odczyn gleby może negatywnie wpłynąć na źdźbła, w takich miejscach może pojawić się też mech, który bardzo obniża walory dekoracyjne trawników. Jeśli masz kwaśny odczyn gleby w ogrodzie, możesz ją wapnować. Poniżej dowiesz się też, kiedy wapnować trawnik.

Trawa powinna być wysiana równomiernie, dobrze sprawdzi się siewnik, ale możesz też to zrobić ręcznie. Po wysianiu nasion ziemię trzeba delikatnie wygrabić, aby były dobrze osadzone w podłożu i nie przemieszczały się. Istnieje też szybszy sposób nazakładanie trawnika- cena będzie jednak wyższa. Chodzi o trawniki z rolki, które rozkłada się na wcześniej przygotowanej powierzchni. Taka trawa jest bardzo gęsta, ale przez pierwsze dwa lub trzy tygodnie nie powinno się po niej chodzić. Warto też dodać, że trawniki z rolki są pozbawione nasion chwastów, a trawa jest odpowiednio oraz odżywiona i zwapnowana.

Podstawowe czynności po wysianiu trawnika

Wiesz już, jak założyć trawnik, dlatego teraz nadszedł czas na przeprowadzenie wszystkich czynności, które potrzebne będą w najbliższym czasie. Siewki zaczynają intensywnie rosnąć, zwłaszcza kiedy trawnik został wysiany wczesną wiosną. Młode rośliny potrzebują wody, dlatego trzeba regularnie nawadniać trawnik. Pierwsze koszenie jest zalecane, kiedy trawa osiągnie około 8 cm wysokości. Wcześniejsze przycinanie trawy może negatywnie wpłynąć na murawę. Nie zaleca się krótkiego koszenia, lepiej skrócić źdźbła o parę centymetrów. Po pewnym czasie trawnik będzie wymagał nawożenia. To, jak często nawozić trawnik, zależy od rodzaju gleby, na której został założony oraz od tego, czy był wapnowany. Można stosować nawozy organiczne lub długo działające. Nawóz powinno się rozprowadzać równomiernie, a granulowane odżywki można rozsypywać przed spodziewanym deszczem. Wraz z upływem czasu trawa będzie wymagała częstszego koszenia, mogą być też potrzebne kolejne zabiegi wapnowania. O tym, czy trawnik potrzebuje wapnowania, powie Ci kondycja murawy. Jeśli zauważysz mech lub skrzyp polny, oznacza to, że trzeba wykonać zabieg. Najlepszym terminem na wapnowanie jest wczesna wiosna lub jesień. Czynność najlepiej robić poza okresem wzrostu trawy.

Inne zabiegi na trawnikach

Trawnik po zimie może wymagać specjalnych zabiegów, które znacznie poprawią jego kondycję. Chodzi tutaj głównie o aerację i wertykulację. Te dwa zabiegi polegają na rozluźnieniu warstwy podłoża bezpośrednio przy strefie korzeniowej roślin. Zbierany jest też filc, czyli martwe części roślin, które zbierają się w ciągu sezonu u podłoża źdźbeł. Istotne jest też wtłoczenie powietrza do gleby, bo poprawi to warunki wzrostu, dostęp do wody oraz sprawi, że nawozy będą łatwiej przyswajalne. To, jaka trawa na trawnik została wysiana, będzie definiowało dalszą częstotliwość czynności pielęgnacyjnych. Aerację zaleca się robić co roku, zwłaszcza na gęstych, silnie rosnących trawnikach. W tym celu można użyć specjalnego sprzętu, zwanego aeratorem, ale na małych powierzchniach można wykorzystać gęste i ostre grabki.