styropian

Jak ocieplić budynek styropianem?

Ocieplenie budynku styropianem zapewnia kompletną ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Izolacja termiczna budynku przy pomocy styropianu zachowuje swoje właściwości przez cały okres eksploatacji budynku. Warunkiem stałego zachowania tych parametrów jest odpowiedni montaż wszystkich elementów ocieplenia.

Ocieplenie budynku styropianem - właściwe podłoże

Nieodpowiednio przygotowane podłoże do ocieplenia może być źródłem wielu problemów w przyszłości, oprócz tego, że utrudnia mocowanie płyt styropianowych, może być źródłem zagrzybienia ścian w przyszłości. Ocieplenie domu powinno być poprzedzone przygotowaniem powierzchni, która ma być:

- sucha,

- wyrównana,

- pozbawiona różnego rodzaju zanieczyszczeń, np. grzybów i pleśni,

- umożliwiać właściwą przyczepność kleju.

Jak ocieplić dom?

Styropian na ocieplenie domu w zależności od rodzaju systemu i stosowanych materiałów wiążących wymaga często użycia kołków kotwiących. Mocowanie w taki sposób jest koniecznością, kiedy występują jakiekolwiek nierówności podłoża albo zalegają warstwy starego tynku i farby elewacyjnej. Trzeba pamiętać, że ocieplanie budynków w Mielcu i w innych miastach powinno odbywać się za pomocą produktów, które są objęte Aprobatą Techniczną. W innym wypadku możesz stracić prawo do roszczeń objętych reklamacją.

Styropian na ocieplenie domu ma gładką powierzchnię, dlatego można go skutecznie przykleić jedynie do równego podłoża. Wszystkie ściany przed rozpoczęciem robót należy dokładnie sprawdzić, a szczególnie dokładnie trzeba się przyjrzeć starszym budynkom. Tynk, który odchodzi od podłoża, w trakcie stukania wydaje charakterystyczny głuchy dźwięk. Najlepszym sposobem jest wykonanie próbnego testu na ocieplenie domu styropianem i przyklejenie małych kostek w newralgicznych miejscach, może to być płyta styropianowa o wymiarach 10 x10 cm. Po kilku dniach możesz sprawdzić, czy trudno jest je oderwać. Kostki styropianu powinny się oderwać, jeśli odchodzą jednocześnie z fragmentem ściany i tynku oznacza to, że podłoże jest za słabe.

Zastanawiając się, jak ocieplić dom styropianem, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na miejsca newralgiczne, zaliczają się do nich punkty styku ocieplenia fundamentów z ociepleniem ścian parteru. Doskonały styropian do wszystkiego nie istnieje, fundamenty z reguły są ocieplane surowcem o niższej nasiąkliwości. Płyty z szarego styropianu mają lepsze właściwości termiczne, ale nie są dobrym podłożem dla kleju.

Ocieplenie domu styropianem - okna narożniki i szczeliny

Styropian na ocieplenie domu mocowany na narożnikach okien należy wyciąć w kształcie litery L, ponieważ na długich pionowych spojeniach w miarę upływu czasu mogą pojawić się pęknięcia. Ocieplenie domu styropianem w okolicach okien i otworów drzwiowych powinno być przeprowadzone z równoczesnym częstszym stosowaniem kołków do podłoża. Trzeba także pamiętać, aby kołki były całkowicie schowane w płycie, taki sposób umożliwia uniknięcie powstawania mostków cieplnych. Otwór można przykryć zaślepką wykonaną ze styropianu. Trzeba też dobrze się zastanowić, jak ocieplić dom, aby nie powstawały szczeliny między płytami styropianu. Styropian jest sztywnym surowcem i często z powodu nierównego podłoża płyt nie można odpowiednio do siebie dosunąć. Właściwe ocieplenie domu w takim wypadku polega na zasłonięciu takich szczelin paskami styropianu albo pianką uszczelniającą.

Na problem, jak ocieplić dom styropianem, aby nie było nierówności, w przypadku kiedy nie można pozbyć się szczelin pomiędzy płytami styropianowymi, jest tylko jeden sposób. Powinieneś przeszlifować całą płaszczyznę, najlepsze w takim wypadku jest zastosowanie gruboziarnistego tynku, nie są na nim tak dostrzegalne wszystkie nierówności.

Ocieplanie budynków w Mielcu i w innych miejscach polega na nałożeniu tynku, najlepiej w sposób ciągły, bez przerywania robót. Pokrycie ocieplenia tynkiem nie powinno odbywać się w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, intensywnego deszczu lub zbyt dużego nasłonecznienia.