dieta

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa? Wady i zalety keto diety

W ostatnich latach wzrasta świadomość na temat zdrowego stylu życia. Świadome nastawienie do trybu dnia codziennego to zdrowy sen, pozytywny stosunek do rzeczywistości, odpowiednia ilość wysiłku fizycznego, ale przede wszystkim odpowiedni rodzaj odżywiania. Dieta może zdecydowanie pomóc w kompleksowym dbaniu o organizm. Jedną z diet, która jest ostatnio popularna, ale ma zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników, jest dieta ketogeniczna.

Dieta ketogeniczna - główne założenia

Głównym założeniem diety ketogenicznej jest dostarczanie organizmowi jak największej ilości tłuszczu, co powoduje jednocześnie większe jego spalanie. W zrównoważonej diecie podaż składników przedstawia się w następujący sposób: 50% to węglowodany, 30% tłuszcze, a 20% białka. Dieta ketogeniczna zakłada dostarczanie organizmowi aż 70-80% tłuszczów, białka 20-25%, a węglowodany są ograniczane do poziomu 5-10%. W zrównoważonej diecie głównym źródłem energii są węglowodany, które w przypadku diety ketogenicznej są najbardziej ograniczone, dlatego najlepiej tego rodzaju dietę przeprowadzać pod kontrolą lekarza, który zwróci uwagę na to, jakie ma dieta ketogeniczna przeciwwskazania.

Dieta ketogeniczna może być niebezpieczna w przypadku, kiedy Twój organizm nie pracuje prawidłowo, ponieważ może sobie wtedy nie poradzić z alternatywnym metabolizmem wywołanym zastosowaniem tej diety. Drastyczne obniżenie zawartości węglowodanów w diecie sprawia, że organizm traci swoje główne źródło energii, wskutek czego zapotrzebowanie na energię jest realizowane poprzez spalanie tłuszczów. Dostarczenie dużej ilości tłuszczów w diecie powoduje stan ketozy, jest to wysoki poziom ciał ketonowych przewyższający stężenie glukozy we krwi. Spadek glukozy zmniejsza odczucie głodu i nie masz ochoty na jedzenie, w ten sposób ograniczone jest spożycie pokarmów. Zalecane jest spożywanie produktów z niską zawartością cukru, takich jak keto dżem.

Dieta ketogeniczna - zalety

Dieta ketogeniczna zalety - są uzależnione od celu, w jakim jest stosowana. Jeśli założenia diety są ściśle przestrzegane, to następuje szybki spadek masy ciała. Początkowy etap stosowania diety, około trzech miesięcy to także stan, kiedy masz dużo więcej energii, wszystkie czynności wykonujesz chętnie i z zapałem. Specjaliści twierdzą, że ciała ketonowe chronią układ nerwowy przed działaniem wolnych rodników, dlatego dieta ketogeniczna wpływa na zmniejszenie częstotliwości w napadach padaczkowych. Zastanawiając się, dla kogo jest zalecana dieta ketogeniczna, z pewnością można stwierdzić, że może być stosowana w zespole Retta i stwardnieniu guzowatym.

Inne korzystne działanie to korelacja dieta ketonowa a cukrzyca. Reguluje ona w dużym stopniu wydzielanie insuliny i wspomaga walkę z insulinoopornością, powoduje zmniejszenie obrzęków, zmniejsza uczucie głodu, a także apetyt na słodycze. Jest wiele produktów, które można spożywać, ale trzeba zwracać uwagę na ich jakość, zalecany jest specjalnie przygotowany w tym celu keto dżem.

Główną zaletą diety ketogenicznej to utrata wagi, ale musisz stosować ją z rozwagą. Jej skutki uboczne mogą być bardzo niebezpieczne, po wzmożonym okresie zwiększonej energii następuje jej spadek, mogą się pojawić stałe problemy z układem trawiennym.

Dieta ketogeniczna  - wady

Dieta ketogeniczna to przede wszystkim problemy z trawieniem, ponieważ zbyt duża ilość tłuszczów może doprowadzić do znacznego rozregulowania perystaltyki jelit, w związku z czym utrzymują się stałe bóle brzucha w jego dolnej części. Po dłuższym okresie stosowania diety może pojawić się stałe zmęczenie, problemy z koncentracją, częstomocz, ciągła ochota na słodycze oraz nieprzyjemny zapach z ciała.

Jaka występuje zależność między dietą ketogeniczną a cholesterolem? Specjaliści twierdzą, że niektóre z badań potwierdzają wpływ diety ketogenicznej na podwyższenie tzw. złego cholesterolu LDL i obniżenie "dobrego". Wyniki wcześniejszych badań sugerują pozytywny wpływ diety na poziom cholesterolu u osób otyłych po 6 miesiącach stosowania. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą schudnąć i zastosować dietę ketogeniczną jest skontaktowanie się z lekarzem, aby ocenił ryzyko i potencjalne korzyści.