rolnictwo

Jakie maszyny są potrzebne do gospodarstwa?

Współczesne gospodarstwo rolnicze jest w znacznym stopniu zmechanizowane, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie wydajności przy równoczesnym zmniejszeniu nakładów pracy ludzkich rąk. Mechanizacja rolnictwa zmniejsza też zużycie środków ochrony roślin oraz nawozów. Dzięki niej możliwe jest zapewnienie roślinom i zwierzętom optymalnych warunków do wzrostu. Jeśli zastanawiasz się, jakie maszyny do gospodarstwa są niezbędne i ułatwią Ci pracę, przeczytaj poniższy artykuł.

Jakie maszyny rolnicze wybrać do małego gospodarstwa?

Sprzęt rolniczy powinien być dopasowany do potrzeb gospodarstwa, jego struktury, wielkości oraz sposobu uprawy roślin. Niektóre sprzęty są niezbędne, a z zakupem innych możesz poczekać. Podstawowe maszyny rolnicze to na pewno ciągniki. Dają one możliwość przeprowadzenia niezbędnych prac na polach uprawnych. Ciągnik wykorzystywany jest do orki, kultywacji gleby, można podpiąć do niego przyczepkę, co niewątpliwie przyda się w zbiorach. Traktor to też pojazd, który ułatwia siew oraz nawożenie i podlewanie roślin. Daje duże możliwości, ponieważ można podpiąć do niego szereg maszyn rolniczych. Większość sprzętów, które nadają się do podpięcia do traktora znajdziesz odwiedzając sklep z częściami do maszyn rolniczych. Warto zwrócić uwagę, czy wybrane urządzenia są dedykowane i pasują do Twojego ciągnika. Wybór traktora powinien też uwzględniać teren, który jest uprawiany. Inne ciągniki stosuje się na trudnych terenach, stokach, a inne na płaskich powierzchniach. Chodzi tutaj głównie o napęd, zlokalizowanie środka ciężkości pojazdu oraz o koła i gąsienice. W przypadku posiadania pól uprawnych, na których rośnie zboże lub kukurydza, przyda się kombajn oraz snopowiązałki. To jednorazowy spory wydatek, ale jest niezbędny do przeprowadzenia zbiorów plonów.

Pozostałe maszyny rolnicze do gospodarstw

Uprawa roślin w sadach może wiązać się z koniecznością zakupu dedykowanych sprzętów. Będzie to np. deszczownica, dzięki której możliwa jest ochrona pąków kwiatowych podczas wiosennych przymrozków. Podstawowe maszyny rolnicze do sadów to też kosiarki i podkaszarki, które pozwalają utrzymać glebę w sadzie w dobrym stanie. Drzewa owocowe mogą wymagać stosowania odpowiedniej ochrony przed chorobami oraz przed szkodnikami, dlatego niezbędny może być specjalny opryskiwacz. Daje on możliwość przeprowadzania zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin na pewnej wysokości. Na polach przydaje się siewnik. Sklep z częściami do maszyn rolniczych oferuje samodzielne maszyny do siewu lub takie, które można z łatwością podpiąć do ciągnika. Siewniki pozwalają na precyzyjne wysiewanie nasion, dzięki czemu wschody roślin są równomierne. Uprawa gleby wiąże się też z szeregiem zabiegów, jakie należy przeprowadzić na polu. Jest to spulchnianie, odwracanie gleby oraz rozdrabnianie jej - do tych czynności służyć może pług. W przypadku dużych powierzchni uprawnych ręczne sadzenie roślin może być czasochłonne. Z tego względu zalecane są sadzarki do roślin, które tworzą otwory w glebie i precyzyjnie umieszczają tam sadzonki roślin uprawnych.

Jakie maszyny rolnicze kupić do gospodarstwa ekologicznego?

Gospodarstwo ekologiczne może wymagać specjalnych maszyn, które ułatwiają prace na polu. Jeśli posiadasz uprawy ekologiczne, to wiesz, że nie wolno stosować na nich oprysków oraz większości nawozów sztucznych. Więc jakie maszyny do gospodarstwa zrównoważonego pomogą uzyskać wysokiej jakości plony? Istnieją maszyny rolnicze, które mogą pomóc usuwać niechciane chwasty z pól uprawnych. Precyzyjne odchwaszczanie upraw eliminuje konieczność stosowania herbicydów oraz ogranicza prace fizyczne na polach.

Nowoczesne gospodarstwa mogą posiadać też sprawne i funkcjonalne systemy nawadniania, które pozwalają dozować wodę. Pozwala to na oszczędzanie wody w gospodarstwie, ale też na dostarczanie składników pokarmowych roślinom. W gospodarstwach zrównoważonych również używane są podstawowe maszyny rolnicze. Często stosuje się agregaty, które podpina się do traktorów. Pozwalają one na uprawę gleby, ponieważ są to wielofunkcyjne maszyny, które mogą znacznie usprawnić podstawowe prace na polu.