dziecko

Jak wspierać rozwój dziecka?

Dziecko rozwija się nieprzerwanie od momentu przyjścia na świat. Nabywa nowe umiejętności, uczy się niezależności, a z czasem staje się coraz bardziej samodzielne. Rodzice często zastanawiają się, jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka i stymulować jego mózg? Wbrew pozorom dzieci nie potrzebują wiele - należy im jedynie stworzyć odpowiednie warunki do zabawy i rozwoju, a także ograniczyć pewne bodźce.

Zabawki wspierające rozwój

Jakie zabawy w najlepszy sposób wspierają rozwój dziecka? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ każda zabawa w jakiś sposób wspiera mechanizmy rozwojowe dziecka. Opieka nad lalką budzi w dziecku empatię i zrozumienie, a także poczucie odpowiedzialności. Zabawa autami wspiera motorykę, a gry logiczne dla dzieci stymulują do pracy lewą półkulę mózgu, która odpowiedzialna jest między innymi za rozwój mowy. Rodzice powinni jednak zadbać, aby ich dziecko nie miało w pokoju zbyt dużo zabawek, bowiem w ten sposób może poczuć się przytłoczone. O wiele lepiej jest uporządkować je na półkach, zapewniając dzieciom swobodny dostęp do tych, które najbardziej lubią. Nie można zapominać także o książkach, które mają duży wpływ na prawidłowy rozwój maluchów. Specjaliści radzą, aby czytać dziecku przynajmniej 20 minut dziennie. Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uwrażliwia.

Zastanawiając się, jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka, należy przyjrzeć się zabawkom interaktywnym, które uwielbiają szczególnie niemowlaki. Jednak nadmierna ilość bodźców, jaką dostarczają zabawki interaktywne, może negatywnie wpływać na samopoczucie malucha, a zatem i na jego rozwój.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Jak stymulować rozwój mózgu dziecka już od pierwszych dni życia? Zabawki pełnią w życiu maluchów bardzo ważną rolę, jednak istotne są również odpowiednie warunki do rozwoju, jakie rodzice powinni zapewnić sowim pociechom. Przede wszystkim należy ograniczyć oglądanie telewizji, a nawet słuchanie radia - spędzanie całego dnia przy włączonym telewizorze, nawet jeśli dziecko nie skupia na nim wzroku przez cały czas, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z telewizją, natomiast w późniejszym wieku nie powinny one spędzać przed szklanym ekranem więcej, niż godzinę dziennie. To samo dotyczy telefonów komórkowych oraz tabletów. Dziecko powinno mieć w domu wydzielone miejsce do zabawy - może być to cały pokój lub jakaś jego część. Bardzo istotny jest dla maluchów kontakt z naturą, dlatego jak najczęściej warto wychodzić na spacery, nawet zimą. Na rozwój dziecka bardzo duży wpływ ma odpowiednia dieta. Maluchy do 6. miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem, natomiast przez kolejne pół roku dziecko dopiero uczy się jeść, poznając smaki. Nie należy jednak podawać wyłącznie mleka dziecku na przykład dwuletniemu, które powinno spożywać 5 stałych posiłków każdego dnia. Dieta dziecka powinna obfitować w świeże warzywa i owoce, chude mięso, pełnowartościowy nabiał, zdrowe tłuszcze czy produkty pełnoziarniste.

Należy unikać słodyczy i niezdrowych napojów, szczególnie gazowanych. Okazuje się, że na rozwój dziecka niemały wpływ na także postawa rodziców. Niektórzy kierują się ogólnymi wytycznymi, które mówią, że dziecko w wieku dwóch lat powinno umieć się porozumiewać, zaś roczne dziecko powinno umieć chodzić. Zdarza im się jednak zapominać, że każde dziecko jest inne - jedne szybciej opanowują mowę, inne skupiają się głównie na rozwijaniu motoryki. Faktem jest, iż dzieci nie rozwijają się w jednakowym tempie, dlatego trudno je kategoryzować. Najgorsze, co może zrobić rodzic, to naciskać na dziecko. Często zdarza się, że rodzice wydają polecenia typu "powiedz mama" czy "spróbuj wykonać kilka kroków". Oczywiście, od czasu do czasu można zasugerować coś dziecku, jednak nie chodzi o to, aby wywierać na nie wpływ. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą.