Jak wygląda renowacja dachu z blachy?

Dachy są niedocenianym już dziś przywilejem, dzięki któremu w dużej mierze okiełznany został wpływ warunków atmosferycznych na życie człowieka. Niestety, każdy z dachów płaci za to dużym kosztem, będąc ciągle pod wpływem wielu sił, które prowadzą do zniszczenia jego funkcjonalności. Rozwiązaniem na te problemy jest renowacja. Jak dokładnie wygląda ten złożony proces i kiedy warto się na niego zdecydować?

Renowacja dachu z blachy – kiedy o niej pomyśleć?

Nie można tutaj mówić o ustalonych z góry terminach, kiedy renowacja będzie dobrym pomysłem. Wszystko to zależy od wielu czynników – mowa tutaj zarówno o samej jakości blachy, jak i o agresywności pogody na danym terenie.

Sama blacha może być bardzo zróżnicowana pod względem jakości, co sprawi, że może zacząć odkształcać się i pękać w dowolnym momencie. Wiele zależy od grubości rdzenia, jak i rodzaju powłok ochronnych. Warto inwestować od początku w wysokiej jakości blachę, gdyż sprawi to, że renowacja będzie rzadziej potrzebna, co zwróci koszty na przestrzeni dziesięcioleci.

Warto przyjrzeć się, jakie będą pierwsze objawy zniszczenia, które powinny łączyć się z myślą o renowacji.

  • Rdza – najczęściej pojawia się poprzez uszkodzenie powłoki ochronnej. Tutaj powodów może być wiele – od nieumiejętnego docinania blachy, przez uszkodzenia mechaniczne od materiałów zewnętrznych, aż po chodzenie po dachu w butach o twardych podeszwach. Nadmiar rdzy wpływa negatywnie na funkcjonalność, jak i estetykę dachu.
  • Zmiana koloru – to może nastąpić przez nadmiar rdzy, ale również łuszczenie się farby. Wiele farb zmienia też kolor poprzez promieniowanie UV. Niewiele można na to poradzić oprócz stawiania na wysokiej jakości farby – również przy renowacjach.

Oczywiście można spotkać się też z bardziej widocznymi objawami zniszczeń, które od razu powinny nakłonić do renowacji. Warto teraz przyjrzeć się, jak przebiega sam remont dachu z blachy.

Jak przebiega renowacja starego dachu z blachy?

Niezależnie, czy to renowacja dachu z blachy ocynkowanej, czy innej, wszystko sprowadza się do kilku kroków, które muszą zostać wykonane, aby wszystko zakończyło się sukcesem. O jakich krokach mowa?

  • Przegląd dachu – na początku trzeba dowiedzieć się o zniszczeniach. Oczywiście najlepiej jest stosować niewielkie przeglądy stosunkowo często – raz lub dwa razy do roku. Można to zrobić samemu, jednak większe przeglądy powinny zostać przeprowadzone przez odpowiednią firmę dekarską, która dzięki temu będzie mogła zaplanować naprawy. Warto szukać ich pomocy, gdy sami zauważymy pierwsze niekorzystne zmiany. Sam przegląd polega w dużej mierze na przemyciu całej powierzchni, aby zobaczyć, co jest brudem, a co prawdziwym zniszczeniem. Samo czyszczenie ma już pozytywny wpływ na dach, jednak to dopiero pierwszy krok.
  • Naprawa drobnych uszkodzeń – to kolejna część renowacji dachu z blachy. Drobne uszkodzenia trzeba usuwać jak najszybciej, gdyż mogą być początkiem wielkich zniszczeń. Używa się tutaj często białego alkoholu, jak również papieru ściernego.
  • Wymiana arkuszy blachy – niestety, większe uszkodzenia łączą się z potrzebą wymiany niektórych arkuszy. Tutaj może pojawić się problem braku zapasowych części. Jeśli posiadamy blachówkę panelową, dostaniemy ją od ręki, jednak każde dachy tworzone na zamówienie sprawi więcej problemów. Koszta tutaj będą bardzo zróżnicowane, a efekt nie zawsze może być idealny.
  • Malowanie – czasem jest to malowanie punktowe, a czasem całościowe. Pierwsza opcja występuje głównie w przypadku niewielkich zmian, które zostały sprawnie usunięte. Malowanie całościowe sprawdza się świetnie, gdy problemy były poważniejsze, a cała farba jest już zniszczona poprzez promieniowania UV. W ten sposób z łatwością można przywrócić funkcjonalność i estetykę całego dachu.

Renowacja dachu z blachy jest możliwością oszczędzenia pieniędzy, gdyż zapobiega ona następującym po sobie zniszczeniom, które mogłyby doprowadzić do potrzeby wymiany całej konstrukcji. Warto oceniać stan dachu przynajmniej dwa razy w roku, dbając jednocześnie o ocenę specjalisty, gdy zauważymy jakieś nieścisłości.