olej

Gdzie wylać olej po smażeniu?

Duże ilości oleju posmażalniczego mogą być problemem nie tylko w przypadku gospodarstw domowych, ale w jeszcze większym stopniu we wszelkiego rodzaju punktach gastronomicznych. Potrawy smażone w głębokim oleju serwowane w restauracjach i budkach typu fast food, food truckach czy lokalach azjatyckich generują znaczne zużycie tego produktu. Kiedy zostaje on zanieczyszczony stałymi pozostałościami smażonych dań, zmienia barwę i zapach, dlatego konieczna jest jego wymiana na świeży. Co jednak zrobić ze zużytym? Gdzie wyrzucić olej po smażeniu?

Olej po smażeniu – gdzie wyrzucić, by nie zaszkodzić środowisku?

Smażenie nie należy do najzdrowszych sposobów przygotowywania potraw, ale na pewno dla wielu osób jest to sposób ulubiony. Po zaserwowaniu frytek, pączków czy dań kuchni chińskiej zazwyczaj powstaje dylemat, gdzie wylać olej po smażeniu.

W gospodarstwach domowych wiele osób po prostu wylewa go bezpośrednio do kanalizacji, co nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Przepalone tłuszcze w niskich temperaturach mają tendencję do zestalania się i zbrylania. Po połączeniu z innymi zanieczyszczeniami tworzą wielkie, trudne do rozpuszczenia agregaty powodujące zapychanie się rur. Poza tym olej poddawany długotrwałej obróbce termicznej, zwłaszcza przypalony, zawiera duże ilości toksycznych substancji, również o działaniu kancerogennym. Przedostanie się ich do gleby lub zbiorników wodnych stanowi poważne zagrożenie ekologiczne.

Gdzie wylać olej ze smażenia? Nawet osoby przyzwyczajone do idei selekcji odpadów i wyrzucania różnych ich rodzajów do odpowiednio oznakowanych pojemników mają z olejami problem. Nie można wyrzucać ich do bioodpadów, nie jest to również szkło, plastik ani papier. Najczęściej więc zużyte tłuszcze, o ile wcześniej nie zostały wylane do kanalizacji, trafiają do kontenera na odpady zmieszane. W takim przypadku należy pamiętać, aby wyrzucać olej w szczelnie zakręconej butelce.

W przypadku gospodarstw domowych najlepszym rozwiązaniem będzie jednak oddanie oleju zamkniętego w jakimś pojemniku (np. dużej plastikowej butli lub wiaderku z pokrywą) do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Oczywiście, zawożenie tam tłuszczu po każdym smażeniu może stanowić pewien kłopot, dlatego warto przygotować większy zbiornik, do którego zlewany będzie zużyty olej. PSZOK ma obowiązek odbioru wszelkich kłopotliwych odpadów z gospodarstw domowych, których jednoznaczne przyporządkowanie do któregoś z pojemników do segregacji odpadów jest trudne.

Komu zlecić recykling i utylizację oleju?

Problem zużytego oleju posmażalniczego jest jednak dużo poważniejszy w przypadku prowadzenia działalności gastronomicznej na większą skalę. Hotelowe restauracje, chińskie lokale, stołówki szkolne czy food trucki mogą produkować nie litry, a hektolitry kłopotliwego tłuszczu. Jak utylizować olej po smażeniu w sposób ekologiczny, a jednocześnie zgodny z obowiązującymi przepisami? Wylewanie go w niedozwolonym miejscu nie tylko stanowi zagrożenie dla równowagi środowiska naturalnego, ale jednocześnie może narazić przedsiębiorcę na odpowiedzialność karną.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie specjalistycznej firmy zajmującej się recyklingiem i utylizacją odpadów, w tym oleju posmażalniczego. Obecnie na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa odpowiedzialne za przetwarzanie zużytych olei silnikowych czy posmażalniczych w biopaliwa. W tym przypadku takie firmy zazwyczaj oferują swoim klientom odbiór zużytego tłuszczu z określoną częstotliwością.

Wystarczy podpisać umowę na odbiór zużytego oleju w euro-eko-polska.pli pozbyć się problemu samodzielnej organizacji jego utylizacji. Firmy zajmujące się tego typu odpadami zapewniają odpowiednie pojemniki, w których tłuszcz można przechowywać do momentu odbioru. Dodatkowo właściciel lokalu gastronomicznego, który zdecyduje się na podpisanie takiej umowy i oddanie oleju posmażalniczego, otrzymuje kartę przekazania odpadu, stanowiącą poświadczenie przeprowadzenia utylizacji w sposób zgodny z prawem.