pies

Jak oswoić psa ze schroniska?

Adopcja psa ze schroniska to bardzo dobra decyzja. Niestety wiąże się także z wieloma obowiązkami i ogromem pracy. Całkiem możliwe jest to, że zwierzę będzie nieufne, wystraszone i ostrożne. Jak postępować z psem ze schroniska? Jak zdobyć zaufanie psa? W co trzeba się zaopatrzyć? Wszystkie odpowiedzi znajdują się poniżej!

Pies ze schroniska i pierwsze dni w domu

Pierwsze dni psa ze schroniska w domu mogą być trudne zarówno dla niego, jak i domowników. Każda zmiana miejsca dla zwierzaka jest stresująca. Zwyczajnie nie wie, co go czeka i czego może się spodziewać. Pies nie trafił do schroniska przez przypadek. Całkiem możliwe, że jego wcześniejsze przeżycia nie pozwalają mu natychmiast zaufać człowiekowi. Dlatego bardzo ważny jest czas i uwaga, którą należy zwierzakowi poświęcić. W dużej mierze od tego zależy, czy uda się zdobyć zaufanie psa i zyskać jego.

Przede wszystkim należy zapewnić mu bezpieczne i własne miejsce, do którego będzie się mógł udać na spoczynek bądź, gdy będzie chciał pobyć w samotności. W schronisku nie zawsze miał się nim kto zajmować, więc przyzwyczaił się poniekąd do tego, że spędza czas sam. Zresztą musi mieć możliwość zorientowania się, gdzie się znalazł i czy nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo ze strony domowników. W tym celu warto zaopatrzyć się w legowisko i umieścić je tak, aby nie trzeba było ciągle koło niego przechodzić i wzbudzać czujności zwierzaka. W pierwszych dniach w domu z psem ze schroniska lepiej jest wstrzymać się z zapraszaniem gości. Każda nowo przybyła osoba może sprawić, że stanie się on bardziej drażliwy lub przestraszony. Poza tym uwaga opiekunów powinna być skupiona przede wszystkim na nim i jego adaptacji w nowym miejscu.

Jak postępować z psem ze schroniska w kolejnych dniach?

Z psem ze schroniska należy postępować bardzo ostrożnie i powoli przyzwyczajać go do nowej sytuacji. Przede wszystkim trzeba nauczyć go, że swoje potrzeby może załatwiać wyłącznie na zewnątrz, co na początku może wcale nie być takie oczywiste. Ponadto należy pamiętać, że wcześniej pewnie rzadko opuszczał swój boks. Dlatego trzeba posiadać mocną smycz. Niezbędne będą też szelki dla dużego psa, również dla niewielkiego czworonoga lepiej sprawdzą się szelki zamiast obroży. Szczególnie gdy nie będzie umiał grzecznie chodzić na smyczy. Nie tylko łatwiej będzie pokierować zwierzakiem, ale też zwiększy się jego wygoda.

Niemniej istotne jest też to, jak postępować z wystraszonym psem, który nie będzie w ogóle chciał wychodzić na spacery. Można w takim wypadku spróbować go przekonać np. przy pomocy smaczków. Jeżeli ten sposób nie zadziała, to całkiem możliwe, że opiekun będzie musiał skorzystać z pomocy psiego behawiorysty. Jest duże ryzyko, że pies ma jakąś traumę, która sama nie zniknie. Specjalista poradzi, jak postępować z psem ze schroniska, który nie może się zadomowić w nowym miejscu i nie radzi sobie z emocjami lub lękami.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, aby początkowo nie przeprowadzać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet jeśli pies brzydko pachnie lub ma zaniedbaną i skołtunioną sierść. Kąpiel bądź czesanie mogą się dla niego okazać niepotrzebnym stresem. Dopiero kiedy przyzwyczai się do domu i rodziny, można zadbać o jego wygląd.

Pies ze schroniska - porady dodatkowe

Pies ze schroniska może nawiązać więź z domownikami i pewnie to zrobi, ale po pewnym czasie. Na początku będzie stopniowo sprawdzał, czy nikt nie będzie chciał mu zrobić krzywdy i go porzucić. Zwierzę po przejściach boi się zaufać, szczególnie jeśli człowiek już wcześniej go zawiódł. To opiekunowie muszą sprawić, że zechce dzielić z nimi życie. Jak zdobyć zaufanie psa?

Przede wszystkim przekonać go do siebie. Nie można na niego krzyczeć i zmuszać go do aktywności, kiedy nie chce. Poza tym trzeba mu pokazać, że jest mile widziany i stał się członkiem rodziny. Pełna miska jedzenia i stały dostęp do wody to jeden z najistotniejszych elementów. Warto też zakupić jakieś zabawki i gryzaki, żeby pod nieobecność domowników pies miał się czym zająć i nie niszczył mebli, czy innych przedmiotów. Co więcej, opiekunowie muszą znaleźć dobrego weterynarza i w razie potrzeby zapewnić mu specjalistyczną opiekę. Nie można też zapomnieć o najważniejszym - miłości. Gdy pies ją dostanie, odwdzięczy się tym samym.