grafika

Co to jest i do czego służy Adobe Lightroom?

Edytor zdjęć Adobe Lightroom jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi ostatnich lat. Dzieje się tak ze względu na jego ogromny potencjał w stosunku do prostego i przejrzystego interfejsu nawet dla osób zaczynających przygodę z fotografią oraz retuszem.

Co to jest Adobe Lightroom oraz do kogo jest skierowany?

W odróżnieniu od flagowego produktu Adobe Photoshop - Ligthtroom skierowany jest do osób pracujących na gotowych już obrazach, zmieniając jedynie podstawowe parametry, takie jak barwy, jasność czy też redukując zbędne odcienie. Nie mniej jednak jest to bardzo pomocne narzędzie pracy w rękach profesjonalnych fotografów, gdyż może być to pierwszy krok, przed profesjonalną obróbką w kolejnych programach. Cena programu Adobe Lightroom może różnić się od urządzenia, gdyż z na chwilę obecną (Luty 2022) program pozostaje darmowy wyłącznie na urządzenia mobilne. Można go pobrać ze sklepu Google Play i korzystać na wszystkich urządzeniach z systemem Android. Oczywiście, jeżeli ktoś czuje, że dostępne darmowe ustawienia nie spełniają jego oczekiwań, może zakupić gotowe zestawy ustawień tzw. presety, które wedle własnego uznania można dodatkowo modyfikować, jednak stosując je na każde zdjęcie, uzyska się zawsze bardzo zbliżone barwy, co jest mocno pożądane choćby na takiej platformie, jak Instagram czy Pinterests. Choć pozwala na ogromne modyfikacje, program Adobe LR nie jest w pełni zaawansowanym kreatorem graficznym. Warto mieć na uwadze, że jeżeli ktoś oczekuje czegoś więcej, jak choćby profesjonalne usuwanie przedmiotów, zmianę tła lub korektę zniekształceń obiektywu, perspektywy lub kąta padania linii prowadzących - to narzędzie nie będzie odpowiednie. LR może być z pewnością pierwszym krokiem, od którego także będzie zależeć późniejsza edycja oraz ostateczna jakość fotografii.

Adobe Lightroom — jak korzystać z potencjału aplikacji?

Korzystanie z gotowych presetów, czyli określonych ustawień zmiany tonacji, barw czy też ekspozycji świetlnej jest bardzo intuicyjne i można to zrobić w kilka sekund. Jako jeden z niewielu programów pozwala na korzystanie z biblioteki zdjęć jednocześnie na kilku urządzeniach, co sprzyja mocno osobom, które kochają edycję na laptopie lub komputerze, ze względu na duży rozmiar i szczegółowość obrazu, przy jednoczesnym posiadania tejże kopii gotowej do zapisania na smartfonie i możliwości publikowania bezpośrednio na social mediach typu Facebook lub Instagram, co jest mocno przydatne w pracy. Dodatkowym atutem jest także możliwość edycji plików o rozszerzeniu RAW, czyli zdjęć w kompresji bezstratnej. Jest to oczywiście bardziej skomplikowany proces, gdyż cyfrowy negatyw zawiera zdecydowanie inne odcienie od przetworzonej formy JPEG. Z drugiej strony praca na odseparowanej barwie to ogromne udogodnienie dla fotografików zmagających się z potrzebami klienta, przy uwzględnieniu kosztów realizacji zlecenia.

Adobe Lightroom a inne edytory graficzne

W odróżnieniu od innych edytorów graficznych wersja mobilna jest w pełni darmowa i nie wymaga opłaty rocznego abonamentu lub kosztów jednorazowych po okresie próbnym. Co ważniejsze, nie każdy konkurencyjny edytor posiada swoje odpowiedniki w wersji na komputer. Dodatkowym atutem jest możliwość instalowania gotowych ustawień predefiniowanych, a nie pakietów ustawień, przygotowanych przez twórców. Co także jest mocnym plusem, to fakt, że firma jako światowy lider w branży posiada bardzo dobrze zabezpieczone serwery, przez co dodawane zdjęcia są bezpieczne. Często pojawiają się aktualizacje i ulepszenia, a najważniejsze, istnieje bardzo małe ryzyko, że firma pewnego dnia zakończy swoją działalność i wszelkie niezapisane oraz niedokończone edycje zostaną bezpowrotnie utracone. Zastanawiając się przesadnie, co to Adobe Lightroom oraz czy warto z niego korzystać, lepiej postawić sobie pytanie, czy można sobie pozwolić na odrzucenie aplikacji, która bez ukrytych kosztów pozwala na profesjonalną edycję zdjęć. Korzystają z niej nie tylko amatorzy, ale także i profesjonaliści.