dom

Zbiornik buforowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zbiornik buforowy umieszczany jest w instalacjach z pompą ciepła. Jego zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie objętości wody znajdującej się w instalacji grzewczej. Dzięki temu kocioł nie musi pracować w krótkich cyklach, co wydłuża jego żywotność. Dodatkowo wykorzystanie zbiornika buforowego pozwala także na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, czym kierować się dobierając zbiornik buforowy, aby spełnił on swoje zadania. Zatem jaki zbiornik buforowy wybrać?

Rodzaje zbiorników buforowych

Zacząć trzeba od tego, że zbiorniki buforowe podzielić można na kilka ich rodzajów. Ogólnie, dzieli się je na proste i kombinowane. To, co charakteryzuje proste zbiorniki buforowe to fakt, że nie są one wyposażone w wężownicę. Jednak, mimo braku tego elementu, mogą być one podłączone do kilku źródeł ciepła. Inaczej jest w przypadku zbiorników buforowych kombinowanych. Te urządzenia mogą być wyposażone nawet w kilka wężownic. Zwykle są to wężownice spiralne. Zbiorniki kombinowane są znacznie większe od tych prostych. Co ważne, mogą one służyć do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Sposób działania zbiornika buforowego

Odpowiadając na pytanie, jak dobrać zbiornik buforowy, poznać trzeba sposób jego działania. Przede wszystkim zbiornik buforowy jest tak skonstruowany, że umożliwia warstwowy układ wody. Dzięki temu woda gorąca znajduje się w zbiorku nad wodą zimną. Wynika to z tego, że jest ona lżejsza ze względu na swoją gęstość. Zbiornik buforowy znakomicie przechowuje ciepło. Pozwala to na pobór wody zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zbiornik buforowy wyposażony jest w termostat. Jego zadaniem jest dozowanie ciepła w taki sposób, aby utrzymać wcześniej ustaloną temperaturę. Co ważne, im zbiornik buforowy jest większy, tym rzadziej uruchamiany jest sam kocioł. Dlatego w wielu instalacjach montowany jest zbiornik buforowy 100 l.

Zbiornik buforowy - kiedy jego instalacja jest konieczna?

Instalacja zbiornika buforowego konieczna jest w kilku sytuacjach. Po pierwsze, jest tak wówczas, kiedy budynek ogrzewany jest przy pomocy tradycyjnych grzejników. Po drugie, jest tak również wtedy, kiedy budynek podzielony jest na kilka obiegów grzewczych. I po trzecie, zbiornik buforowy powinien być zainstalowany również wtedy, kiedy do instalacji grzewczej podłączony jest także kocioł na paliwo stałe.

Jaki zbiornik buforowy do pompy ciepła?

Wybierając konkretny model zbiornika buforowego, pod uwagę wziąć należy kilka elementów. Przede wszystkim jest to rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Zakłada się, że na każdy kW mocy nominalnej przypadać powinno 20 litrów pojemności zbiornika. Jeśli zbiornik buforowy ma dodatkowo pełnić funkcję magazynu na energii, wówczas jego pojemność powinna być większa. W takim przypadku sprawdzić może się zbiornik o pojemności 30 - 40 litrów na 1 kW mocy nominalnej. Oczywiście na rynku dostępne są także zbiorniki buforowe o dużo większej pojemności. Mowa tu nawet o 1000 litrów. Zastosowanie tak dużego zbiornika sprawi, że kocioł w budynku uruchamiany będzie zaledwie jeden raz na dobę. O tym, jaki zbiornik buforowy wybrać nie decyduje jedynie jego pojemność. Istotna jest również ilość wężownic. Im więcej źródeł energii, których zbiornik ma być zasilany, tym większa powinna być ilość wężownic.

Zalety wykorzystania zbiornika buforowego

Korzystanie ze zbiornika buforowego wiąże się oczywiście z wymiernymi korzyściami. W pierwszej kolejności wskazać trzeba, na możliwość zapewnienia wysokiej sprawności funkcjonowania układu grzewczego. Po drugie, zbiornik buforowy minimalizuje ryzyko marnowania energii. Kolejna zaleta wiąże się z tym, że zbiornik zapewnia dostęp do ciepłej wody nawet po wyłączeniu instalacji grzewczej. Wspomnieć jeszcze trzeba o zmniejszeniu liczby godzin pracy źródła ciepła. To z kolei znacząco przekłada się na wydłużenie żywotności pompy ciepła. Wśród zalet na pewno wymienić można jeszcze fakt, że wykorzystanie zbiornika buforowego pozwala na wyrównanie temperatur w ogrzewanym budynku.