beton

Jak samodzielnie naprawić posadzkę betonową?

Uszkodzona posadzka betonowa to zawsze niemały problem. Warto jednak wiedzieć, że w takim przypadku nie ma konieczności jej skuwania i wymieniania na nową. Uszkodzoną posadzkę betonową można naprawić i jest tak niemal w każdym przypadku. Zatem jak naprawić posadzkę betonową, aby znów mogła w pełni spełniać swoje zadania?

Uszkodzona posadzka betonowa

Posadzkę betonową naprawić można na różne sposoby. Dlatego, zanim przejdzie się do prac naprawczych, konieczna jest dokładna analiza uszkodzeń. Dopiero na jej podstawie dobrana powinna być metoda naprawcza. W przypadku dziur i pęknięć w posadzce metoda naprawcza dobrana powinna być pod kątem ich wielkości. Istotne jest również to, aby przed procesem naprawy posadzki betonowej wcześniej usunąć wszelkie uszkodzone elementy betonu. Dzięki temu naprawa przebiegnie potem znacznie sprawniej.

Naprawa posadzki przemysłowej z betonu

Jeśli naprawa posadzki przemysłowej polegać ma na jej kompleksowym odnowieniu, to w pierwszej kolejności przeprowadzić należy niezbędne drobne naprawy. Miejsca, które są uszkodzone, poddać można szlifowaniu. To dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, jeśli później planuje się szlifowanie całej powierzchni posadzki. Pierwszym krokiem w procesie naprawy posadzki betonowej jest oznaczenie szkód. Oznacza to, że na samym początku należy zlokalizować wszystkie szkody i dokładnie je oznaczyć. Znacznie przyspieszy to późniejszą pracę. Kolejny krok to obrobienie dziur i szczelin. Mowa tu wykruszeniu młotkiem luźnych elementów betonu i o usunięciu piasku i płynu. Następnie przejść można do wymieszania zaprawy naprawczej. Zaprawę należy wymieszać z wodą wedle wskazań producenta. Pamiętać trzeba, aby przed nałożeniem zaprawy każdy miejsce było wcześniej zwilżone pędzlem. Kolejny etap to dokładne wyrównanie. Powierzchnie zaprawy należy wyrównać mniej więcej po godzinie od wyschnięcia wypełniania. Na koniec nie można zapomnieć o regularnym nawilżaniu. Wszystkie miejsca, które poddane były naprawie, należy przez kolejne kilka dni utrzymywać w stanie wilgotnym. W innym przypadku zaprawa może zacząć pękać.

Wyrównanie posadzki betonowej

Odpowiadając na pytanie, jak naprawić zniszczoną posadzę betonową, bliżej przyjrzeć należy się kwestii jej wyrównania. Jeśli bowiem posadzka będzie przez dłuższy czas pozostawać nierówna, może to w konsekwencji doprowadzić do jej pęknięć. Lepiej jest zatem temu zapobiegać. Aby wyrównać posadzkę betonową w pierwszej kolejności zacząć należy od dokładnego oczyszczenia podłogi. Wszelkie zanieczyszczenia powinny być z posadzki usunięte. Kolejny krok to gruntowanie. Po wymieszaniu zaprawy do gruntowania należy rozlać masę w kilku miejscach na posadzkę. Następnie należy rozlaną masę równomiernie rozprowadzić. Kolejnym krokiem jest rozlanie masy wyrównującej, którą wcześniej wymieszać należy z zimną wodą. Masa wyrównująca rozlana powinna być od razu po wymieszaniu z wodą w kilku miejscach. Następnie należy ją równomiernie rozprowadzić po posadzce. Ostatni etap to wygładzanie. Masę wyrównującą najlepiej jest wygładzić gumową wycieraczką lub wilgotną kielnią.

Szlifowanie posadzki betonowej

Mówiąc o tym, jak naprawić popękaną posadzkę betonową nie można zapomnieć o jej szlifowaniu. Jeśli na betonowej posadzce widoczne są większe nierówności, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie jej szlifowanie. Zanim jednak się do tego przystąpi, warto wcześniej przeprowadzić zgrubne frezowanie. Jeśli mowa o samym szlifowaniu, to w przypadku starych, nierównych posadzek betonowych dobrym pomysłem będzie zeszlifowanie jej warstwy wierzchniej. Dzięki temu bez problemu usunie się wszelkie pozostałości po płytkach, wykładzinie bądź innej nawierzchni. Jeśli szlifowanie przeprowadzi się bardzo dokładnie, to można być pewnym, że posadzka betonowa uzyska czystą teksturę i będzie prezentować się naprawdę estetycznie.

Szpachlowanie posadzki betonowej

Nie da się odpowiedzieć na pytanie, jak naprawić betonową posadzkę, bez omówienia kwestii jej szpachlowania. Pamiętać trzeba, że szpachlowanie wykonywać można tylko wówczas, kiedy posadzka jest sucha i czysta. Szpachlować najlepiej jest wszelkie dziury, szczeliny i rysy, których wielkość nie przekracza jednego centymetra.