iphone

Zalany iPhone - jak go uratować?

Telefon to urządzenie, bez którego w dzisiejszych czasach mało kto mógłby sobie poradzić. Ułatwia życie na tyle, że ludzie oduczyli się wykonywania niektórych rzeczy na rzecz wykorzystywania do nich smartfona. Często jednak dzieje się tak, iż telefon ulega zniszczeniu. Istnieje wiele różnych sposobów uszkodzenia telefonu. Może to być upuszczenie go na twarde podłoże lub zalanie. W tym artykule dowiesz się co robić, gdy Twój zalany iPhone nie włącza się.

Zalany iPhone - co robić?

Zalanie telefonu z pewnością spowoduje u Ciebie lekki stres oraz wpędzi w niepotrzebną panikę. Pamiętaj, aby zachować spokój i zastosować się do poniższych wskazówek, które powinny pomóc Ci uratować iPhone’a zalanego wodą.

1. Nie włączaj Twojego telefonu

Jeśli Twój telefon wpadł do wody, to pod żadnym pozorem nie włączaj go. Istnieje bardzo duża szansa, że urządzenie wyłączy się po uszkodzeniu przez ciecz. Jeśli Twój iPhone po dłuższym czasie się nie uruchamia, nie panikuj ani nie próbuj włączać go samodzielnie. Możesz wyrządzić tym samym większe szkody spowodowane wodą we wnętrzu telefonu. Na początek utrzymuj go w takim stanie i staraj się go nie włączać.

2. Nie próbuj suszyć telefonu

Natychmiastowe suszenie telefonu od razu po zalaniu to najgorsze co mógłbyś zrobić. Gorące powietrze wdmuchiwane do wnętrza urządzenia może nagrzewać telefon do wysokiej temperatury, która jest fatalna dla zalanego iPhone'a i może tylko pogorszyć jego stan.

3. Wyjmij kartę SIM

Sprawdź dokładnie, czy Twój telefon jest wyłączony. Upewnij się też, że woda nie uszkodzi w żaden sposób karty SIM. Najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie wyjęcie jej. Spróbuj dokonać tego delikatnie oraz ostrożnie. Najlepiej użyj specjalnego akcesorium do tego celu, które zazwyczaj znajduje się w tym samym kartoniku, w którym kupiłeś urządzenie. Pamiętaj też, żeby nie wkładać specjalnej tacy na kartę SIM z powrotem do telefonu. Pozostaw tę szczelinę otwartą.

4. Dokładnie wytrzyj iPhone'a

Korzystając z suchej ściereczki, wytrzyj obudowę telefonu oraz jego wyświetlacz. Jeśli Twój telefon jest wyposażony w etui ochronne, to pozbądź się go. Nie wywieraj zbyt dużego nacisku podczas wycierania telefonu, aby zminimalizować uszkodzenie iPhone'a przez płyn. Wykonuj delikatne ruchy, trzymając telefon nieruchomo i nie wciskaj ściereczki do otworów urządzenia.

5. Umieść telefon w suchym miejscu

Kolejnym istotnym etapem w resuscytacji Twojego telefonu jest umieszczenie go w suchym miejscu oraz upewnienie się, że woda nie uszkodzi jego wnętrza. Po oczyszczeniu z zewnątrz musisz bardzo uważać na każdy krok. Zaleca się umieszczenie urządzenia Apple w ciepłym i suchym miejscu. Spowoduje to odparowanie wody znajdującej się w telefonie. Przeważnie umieszcza się go tam, gdzie mają dostęp promienie słoneczne, jednak w taki sposób, aby nie nagrzać zbytnio urządzenia, co mogłoby mu jeszcze bardziej zaszkodzić/

6. Umieść iPhone'a w nieugotowanym ryżu

Być może słyszałeś już o tym niecodziennym sposobie naprawy zalanego telefonu. Umieść Twojego iPhone'a w misce lub woreczku ryżu w taki sposób, aby się w nim cały zanurzył. Upewnij się, że jest to nieugotowany ryż, w przeciwnym razie cała operacja może wyrządzić jeszcze większe szkody. Pozostaw telefon w tym stanie na co najmniej jedną dobę, aby upewnić się, że zawartość wody zostanie całkowicie wchłonięta. Potem wystarczy wyjąć telefon i usunąć z niego drobinki ryżu.

7. Skorzystaj z pomocy specjalisty

Najlepszym oraz najpewniejszym sposobem na uratowanie Twojego zalanego telefonu będzie oddanie go w ręce fachowców. Mowa tu oczywiście o autoryzowanym serwisie Apple, jak serwis iPhone w Łodzi. Powinieneś przygotować się na całkiem spore koszty naprawy, jeśli posiadane przez Ciebie urządzenie należy do kategorii nowszych modeli opatrzonych logiem w postaci jabłka. Nie musisz się jednak obawiać o to, że telefon zostanie bardziej uszkodzony, ponieważ specjaliści zrobią wszystko, aby iPhone wrócił do Twoich rąk w pełni sprawny i bez jakichkolwiek śladów po zalaniu.