kolczyki

Jakie są rodzaje zapięć w kolczykach?

Kolczyki nosi się zarówno na co dzień, jak i od wielkiego święta. Niektóre wydają się pasować do każdego możliwego stroju, inne decydują o wrażeniu, jakie wywiera cała stylizacja. Ważne są nie tylko kształty, czy wielkość - zapięcie również wpływa na ich charakter i może zdecydować o odbiorze kreacji. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami zapięć kolczyków, żeby wybrać ten najbardziej odpowiedni.

Jakie mamy rodzaje zapięć kolczyków?

Kolczyki sztyfty

Najprostsze sztyfty składają się z drobnego elementu ozdobnego (np. połyskującej kulki), prostego, metalowego pręcika i zatyczki, zabezpieczającej przed wysunięciem się kolczyka, zwanej także barankiem. Zatyczka może być wykonana z metalu, silikonu albo połączenia obu tych materiałów. Sztyfty są bardzo wygodne, można je nosić uprawiając sport, albo w nich spać. Jednocześnie mogą doskonale pasować do eleganckiej sukni ze strojną górą, albo do grubego, wyrazistego naszyjnika.

Bigle

Wystarczy zastąpić krótkie, proste druciki sztyftów dłuższymi i zagiętymi, żeby otrzymać inny rodzaj zapięcia kolczyków, jakim są bigle. Najprostsze są bigle otwarte, w których sam kształt drucików, z końcami skierowanymi w dół, zabezpiecza kolczyk przed wypadnięciem. Dodatkowo można je lekko dogiąć po założeniu. Inaczej niż w sztyftach, w kolczykach z biglami ozdobna część nie zasłania dziurki w uchu, tylko znajduje się przy końcu trzpienia, poniżej płatka ucha. Bigle mogą być także zamykane - wtedy koniec drucika jest blokowany w małym haczyku z tego samego drutu. Wariantem bigla jest rybka, nazywana tak z uwagi na sposób, w jaki wygięty jest otwarty drucik. Kolczyki - rybki są dłuższe, niż typowe bigle, a kamyk lub zawieszka na końcu drucika znajdują się niżej.

Angielskie bigle

Osobnym wśród zapięć do kolczyków rodzajem jest zapięcie angielskie, w których przez dziurkę w uchu przekłada się wygięty trzpień, ale jego koniec jest zabezpieczany za pomocą klapki na sprężynce, odchylanej do tyłu.

Angielskie bigle mogą mieć kształt, zbliżony do tradycyjnych, albo kształt liry - w tych drugich przez ucho przekłada się krótki sztyfcik, a klapka jest wmontowana w taki sposób, że otwarcie jej sprawia wrażenie, jakby kolczyk został przełamany na pół. (Zapraszamy do przyjrzenia się angielskim zapięciom na naszej stronie https://parisbizuteria.pl/kategoria-produktu/bizuteria-damska/kolczyki/srebrne-kolczyki-z-zapieciem-angielskim). Typ zapięcia w kształcie liry jest uważany za jeden z najelegantszych i może być używany do cięższej biżuterii, dlatego lubią go renomowane firmy jubilerskie.

Kreole

Bliskim krewnym zapięcia w kształcie liry jest zapięcie typu kreol. Wprawdzie jest zaprojektowany do kolczyków w kształcie kółek, a trzpień ma kształt łukowaty, ale zasada jest ta sama - kolczyk "łamie się" w połowie, a po przełożeniu przez dziurkę w uchu cienkiego bolca tylna część koła jest ustawiana w pierwotnej pozycji, co zapobiega wypadnięciu. Zapięcie tego typu doskonale sprawdza się w szerokich, masywnie wyglądających kolczykach, w których łatwo ukryć sprężynkę.

Szarnir

Jedną z prostych, ale skutecznych odmian zapięć do kolczyków w kształcie koła jest szarnir, w którym cienki trzpień przekłada się przez dziurkę w uchu, a następnie blokuje w tulejkowatym zakończeniu szerszej części. Kolczyki tego typu pasują do kreacji z nutą egzotyki krajów tropikalnych, strojów w żywych kolorach, i opalenizny.

Szarnir zaciskowy, bigiel z zapięciem z przodu

Ciekawą innowację stanowi zatrzaskowy wariant tego zapięcia, w którym to cienka część (sztyft) jest odchylana, a później znów umieszczana na miejscu, gdzie pozostaje dzięki sprężynce. Podobnym rodzajem zapięcia kolczyków są koła ze sztyftami zaciskowymi, blokowanymi w małych widełkach.

Bigle z zapięciem z przodu są polecane dla małych dzieci, które mogą zobaczyć w lustrze, czy ozdoba jest dobrze zabezpieczona przed zgubieniem. Koniec odchylanego trzpienia w takim wypadku ma ładne wykończenie, zwykle malutką, błyszczącą kulką, a trafia w zgrabne kółeczko z przodu kolczyka.

Kolczyki przeciągane

Nieposiadające typowych zapięć kolczyki w rodzaju łańcuszków z ozdobnym zakończeniem na jednym końcu i krótkim sztyftem na drugim, wydają się być bardzo proste, ale zapewniają możliwość zmiany wyglądu zależnie od tego, z której strony się je wkłada, i ile łańcuszka przeciągnie. Nosząc je, można jednym ruchem ręki zmienić dzienny kolczyk o typowej długości w bardzo długi wieczorowy - jest to ciekawa propozycja dla osób, które lubią eksperymenty.

Klipsy

Omawiając rodzaje zapięć kolczyków nie sposób pominąć ozdoby, przeznaczonej dla osób, które nie mają przekłutych uszu. Klipsy nie spadają dzięki zatrzaskom ze sprężynką, która dociska je na tyle mocno, że nie zsuwają się, a jednocześnie nie odcina dopływu krwi. Sprężynujący zatrzask z otworem w środku może stanowić również zabezpieczenie kolczyka - w takim wypadku najpierw wkłada się w dziurkę w uchu końcówkę w kształcie sztyftu, a później zwalnia zatrzask, który opada na tylną część ucha dookoła dziurki - dzięki temu sztyft nie może się wysunąć. Tego typu zatrzask sprawdza się w dużych i ciężkich kolczykach, a jednocześnie jest łatwy do zdjęcia i nie ma luźnych części, które mogłyby się zgubić.