Jak leczyć wady zgryzu u dorosłych?
Wady zgryzu to schorzenie, o którego leczeniu najczęściej słyszymy w przypadku dzieci. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć je znacznie później – w wieku dorosłym. Warto wiedzieć, że wady zgryzu wpływają nie tylko na estetykę uśmiechu, ale mogą mieć również poważne konsekwencje zdrowotne. Na szczęście profesjonalna klinika stomatologii w Gliwicach dobiera skuteczne rozwiązania, które efektywnie korygują obie te kwestie.
Jak wygląda leczenie wad zgryzu u dorosłych? Stomatologia w Gliwicach
Leczenie wad zgryzu u dorosłych, podobnie jak u dzieci, najczęściej polega na noszeniu aparatu. Co jednak ważne, osoby dorosłe mogą nosić tylko aparaty stałe, ponieważ ruchome nie zapewniłyby optymalnej skuteczności leczenia. Warto przy tym wspomnieć o tym, że czas jego trwania w wieku dorosłym ulega wydłużeniu – zazwyczaj jest to około 2-3 lat. W tym czasie, ze względu na charakter aparatu stałego, wymagana jest szczególna troska o higienę jamy ustnej, która jest wówczas utrudniona. Po zakończeniu właściwego leczenia, pacjent często jest proszony o zakładanie specjalnego aparatu na czas snu, co ma na celu utrwalenie efektów. Warto również podkreślić, że w przypadku skomplikowanych wad zgryzu klinika stomatologii w Gliwicach przeprowadza zabieg chirurgiczny. Ma to jednak miejsce tylko w przypadku nieprawidłowego rozwoju szczęki bądź żuchwy.
Dlaczego leczenie wad zgryzu jest tak ważne? Stomatologia, Gliwice
Wady zgryzu mogą mieć szereg mniej lub bardziej poważnych konsekwencji zdrowotnych, jednak nie ulega wątpliwości, że leczenie warto podjąć w każdym wieku. Mogą być bowiem przyczyną wad wymowy, zaburzonego procesu żucia, chorób związanych z przewodem pokarmowym, chorób dziąseł, uszkodzeń mechanicznych wewnętrznej strony policzków, bólów głowy, a także nadmiernego ścierania się zębów i tworzeniem się próchnicy. Na wdrożenie kompleksowego leczenia nigdy nie jest za późno – specjaliści z dziedziny stomatologii w Gliwicach dobierają indywidualny plan leczenia, który przynosi zadowalające rezultaty.
Leczenie przed założeniem aparatu stałego – stomatologia, Gliwice
Warto wiedzieć, że zanim założymy aparat stały, czeka nas najprawdopodobniej jeszcze kilka wizyt u dentysty, które obejmą konsultacje oraz zabiegi związane z leczeniem – w zależności od stanu uzębienia. Aby można było założyć aparat, w zębach nie może być ubytków. Po założeniu konieczne jest zachowanie dbałości o ich higienę, unikanie niektórych pokarmów, a także odbywanie cyklicznych wizyt kontrolnych w klinice stomatologii w Gliwicach.
Kiedy nie można nosić aparatu stałego? Stomatologia, Gliwice
Leczenie wad zgryzu aparatem stałym jest u dorosłych jak najbardziej możliwe, o ile u danej osoby nie występują choroby związane z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej lub cukrzyca. Tego typu leczenie będzie jednak możliwe, jeśli poziom hormonów lub cukru zostanie ustabilizowany. Do przeciwwskazań zalicza się ponadto choroby, których przebieg lub charakterystyka wiążą się z obniżeniem odporności. O możliwości podjęcia leczenia decyduje zawsze profesjonalista z dziedziny stomatologii w Gliwicach.