Gdy postanowisz kupić nowe buty do biegania, wchodzisz na stronę sklepu, gdzie zalewają cCę setki modeli pogrupowanych w kategorie. Obuwie treningowe, startowe, terenowe, zimowe, odpowiednie dla pronatorów, unisex, minimalistyczne, asfaltowe, w szkocką kratę, na bieżnię... Warto wiedzieć, jak dobrać buty do biegania, zanim zaczniesz wybierać konkretny model.
Jak dobrać buty do biegania? Amortyzacja
Profesjonalne buty do biegania różnią się od par na co dzień przede wszystkim amortyzacją, która zwykle utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Ten aspekt stanowi najdroższą część obuwia tego typu, dlatego buty do biegania są droższe niż inne. Niestety, amortyzacja z biegiem czasu zużywa się, a badania naukowe pokazują, że zmniejsza się o jedną trzecią na każde 500 pokonanych kilometrów. Innymi słowy, jeśli przebiegniesz w danym bucie łącznie około 1000 kilometrów, pozostaje tylko jedna trzecia początkowej amortyzacji. W przypadku butów amortyzujących najsilniejsze modele są w stanie udźwignąć osoby powyżej 90 kg. Jeśli jednak taki sportowiec kupi buty przeznaczone dla biegaczy o wadze 75-80 kg, ich zużycie wzrośnie wykładniczo.
Buty do biegania - jak dobrać rozmiar?
Pomiar stopy
Zacznij od pomiaru stopy. Jeśli marzysz o idealnie dopasowanych butach do biegania, zapomnij o rozmiarze marki, do którego jesteś przyzwyczajony. Brak standaryzacji wśród firm obuwniczych sprawia, że skala jest nierówna. Na szczęście istnieje łatwy i szybki sposób na dokładne dobranie butów do biegania. Połóż bosą stopę na kartce papieru oraz dokładnie ją obrysuj. Następnie zmierz długość od najdłuższego palca do pięty. Dodaj do wyniku 0,5 cm - to długość wkładki, którą powinny mieć Twoje buty.
Twoja waga
Masa to bardzo ważne kryterium doboru pod względem stopnia amortyzacji w bucie. Osoby ważące 75 kg nie potrzebują tak mocno rozwiniętego tego aspektu jak osoby o wadze 100 kg i więcej. Dlatego ważne jest, aby wybrać model buta, którego poziom amortyzacji odpowiada masie biegacza. Należy pamiętać, że im dłużej biegasz, tym ta wartość powinna być wyższa, aby zapobiec kontuzjom.
Rodzaj stopy
Wybór kwestii biomechanicznych jest ważnym czynnikiem podczas biegania po twardych nawierzchniach. Powtarzający się nacisk na stawy kolanowe i biodrowe z powodu tysięcy kroków może prowadzić do kontuzji oraz uszkodzeń. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać swój typ stopy. Aby określić, w jaki sposób Twoja stopa uderza o ziemię, musisz wiedzieć, która jej część dotyka powierzchni pierwsza: pięta, śródstopie czy przednia część. W razie wątpliwości użyj smartfona, aby nagrać bieg w zwolnionym tempie. Naturalne kroki są dla Ciebie najlepsze. Jeżeli nie jesteś ranny, niczego nie zmieniaj! Jeśli jednak odczuwasz uporczywy ból lub częste kontuzje, skonsultuj się ze specjalistą medycyny sportowej, który może zalecić zmiany na podstawie analizy Twojego typu sylwetki i butów.
Buty do biegania - jak dobrać odpowiedni rodzaj?
Buty do biegania po twardych nawierzchniach
Większość butów do biegania jest zaprojektowana z myślą o użytku na konkretnym rodzaju nawierzchni. Ich konstrukcje są bardzo zróżnicowane, dlatego, aby móc w pełni wykorzystać możliwości, powinieneś wybierać je pod tym kątem. Pierwsze to buty do biegania po twardych nawierzchniach, takich jak: beton, asfalt czy utwardzone trasy parkowe. Charakteryzują się dużą elastycznością i przeważnie dobrą lub bardzo dobrą amortyzacją. Ich cholewki są lekkie oraz przewiewne, ponieważ wykonuje się je z technicznych materiałów, które zapewniają szybkie schnięcie, a także dobrą wentylację. Odpowiednie buty do biegania po twardych nawierzchniach znajdziesz na https://starshop.pl/.
Buty do biegania - trailowe
Trailowe buty do biegania są świetne na leśne szlaki i wymagające górskie ścieżki. Ich główną zaletą jest agresywna, dobrze zabezpieczona podeszwa, która musi zapewnić odpowiednią przyczepność w każdych warunkach. Ponadto istnieją systemy wspomagające poruszanie się po skałach, trudnych nawierzchniach czy na błotnistych trasach. Dodatkowo cholewki tych modeli wykonane są z materiałów bardziej odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Są to zazwyczaj twarde elementy, więc nie ma ryzyka zranienia stóp ani palców, gdy uderzysz o kamień lub korzeń.