Co robi doradca kredytowy?

Przymierzanie się do zaciągnięcia dużego kredytu hipotecznego to wystarczająco stresująca i obciążająca sytuacja dla wielu osób. Brak znajomości zawiłych tajników bankowości i ekonomii sprawiają, że dla większości z nas za hasłem "kredyt" kryją się same nieznane i niepokojąco brzmiące terminy, które warto wziąć na warsztat. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad realnym wsparciem z zewnątrz, które będzie pewnego rodzaju gwarancją na to, że kredyt nie okaże się w naszym przypadku samodzielnie wygenerowanym kłopotem finansowym, którego nie jesteśmy w stanie ogarnąć. Sięgnięcie po pomoc eksperta może znacząco wpłynąć na naszą finansową sytuację, a skoro mowa o kredycie hipotecznym, to przecież w grę wchodzę niemałe pieniądze. Co robi doradca kredytowy, kim jest i dlaczego właśnie z jego usług warto skorzystać planując zaciągnąć w banku dużą pożyczkę?

Kim jest doradca kredytowy?

Sceptycy angażowania w swoje sprawy finansowe osoby trzecie na ogół z lekką dozą ignorancji podchodzą do zawodu eksperta lub doradcy kredytowego. Dla wielu osób jest to zawód totalnie niepotrzebny, ponieważ bank nie potrzebuje pośrednika, żeby udzielić nam pożyczki. Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że bank z ogromnym entuzjazmem będzie chciał "wcisnąć" produkt dobry z jego perspektywy, a zatem taki, na którym sam będzie mógł zarobić krocie. Dobro klienta jest w takich sytuacjach nieco mniej ważnym aspektem. Liczy się sprzedaż i zarobek. Niezależny doradca kredytowy to osoba, która działa wprost odwrotnie. Pracuje dla klienta, a nie dla instytucji bankowej. Zależy mu na naszym zadowoleniu i zrobi wszystko, by finalnie to klient ze starcia wyszedł z tarczą, a nie na niej. Pośrednik powiązany jest z osobą, która współpracuje z bankami, dlatego o wiele lepszym pomysłem jest korzystanie z usług doradcy niezależnego. Każdy ekspert w tej dziedzinie powinien posiadać zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego, opłacać wskazane składki oraz posiadać ubezpieczenie OC. Doradca kredytowy - co robi i dlaczego właściwie warto skorzystać z jego usług?

Jak przygotować się do spotkania z doradcą?

Doradca kredytowy w Gdyni to osoba, której tak de facto powierzamy własne finanse. Warto decydować się na osoby, które w branży cieszą się nieskazitelną renomą lub osobami, które po prostu zostały nam bezpośrednio polecone przez zaufanych znajomych czy bliskich. Zaufanie to podstawa w tej relacji, ponieważ doradca będzie musiał doskonale poznać naszą sytuację finansową. Przed pierwszym spotkaniem warto odpowiednio się przygotować. Również od nas zależy, jak potoczy się spotkanie i czy wyjdziemy z niego bogatsi o wiele nowych i ważnych informacji. Podstawą do działania doradcy kredytowego jest poznanie naszej sytuacji finansowej. Warto wykonać to zadanie domowe z odpowiednim wyprzedzeniem i starannością. Doradca będzie chciał wiedzieć, ile netto zarabiamy w skali miesiąca oraz jakie są nasze wszystkie zobowiązania. Należy wziąć pod uwagę dosłownie każdy wydatek, a zatem wszystkie rachunki, wydatki spożywcze, a nawet alimenty, jeżeli takie wchodzą w grę. Dopiero na podstawie takich informacji doradca będzie w stanie wyliczyć naszą zdolność kredytową. Warto przygotować sobie wcześniej listę pytań. Podczas spotkania łatwo zapomnieć o kwestiach ważnych z naszego punktu widzenia. Mając pod ręką kartkę będziemy mieli pewność, że poruszyliśmy wszystkie kwestie budzące nasze wątpliwości. Doradca kredytowy jak działa?

Obowiązki doradcy kredytowego

Doradca kredytowy powinien być pośrednikiem między nami i bankiem, który dosłownie stanie na rzęsach, by dopiąć swego, czyli zagwarantować nam jak najkorzystniejszą ofertę. Jego merytoryczna wiedza pozwala mu porównać dostępne na rynku oferty, a spośród nich wybierać najlepsze warianty finansowe, które nie będą nas narażały na ukryte koszta i nieprzewidziane wydatki. Mając wiedzą na temat naszych finansów, doradca szuka produktu idealnego. Jego kompetencje pozwalają mu również na negocjacje z bankiem w naszym imieniu. Doradca załatwia wszelkie formalności, opierając się na ogromnej wiedzy, której ludzie bez odpowiedniego przygotowania nie posiadają. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług niezależnego doradcy kredytowego. Jest gwarancją na to, że zakupiony produkt, tj. dowolny kredyt z banku będzie spełniał nasze oczekiwania i nie zaskoczy nas na żadnym etapie spłacania.