terapia

Ile trwa farmakologiczne leczenie depresji?

Depresja nie bez powodu została uznana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Zapada bowiem na nią coraz więcej ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Sporo osób może więc zastanawiać się nad tym, jak wygląda oraz ile trwa leczenie depresji. I chociaż nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, dobra wiadomość jest taka, że chorobę tę można pokonać. Najprawdopodobniej nie obejdzie się jednak bez wizyty u lekarza psychiatry, a także bez psychoterapii.

Wizyta u psychiatry - początek drogi do wyzdrowienia

Leczenie farmakologiczne depresji bardzo często okazuje się konieczne, choć w lekkim epizodzie to psychoterapia może okazać się wystarczająca. Nie każdy jednak może i chce ją podjąć. Jeżeli podejrzewasz u siebie depresję, bardzo ważne jest to, abyś udał się do lekarza psychiatry. Nie potrzebujesz skierowania, dlatego wystarczy, że umówisz się na wizytę. Możesz zrobić to zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Przygotuj się na to, że pierwsza wizyta trwa zazwyczaj około godziny. Najpierw zostaniesz poproszony o opisanie problemu, z którym się zgłaszasz, a potem lekarz zada Ci szczegółowe pytania. Po postawieniu diagnozy, możliwe stanie się przepisanie leków. W terapii farmakologicznej depresji wykorzystywane są najczęściej leki z grupy SSRI. Określane są one często mianem leków pierwszego rzutu. Psychiatra może zdecydować również o konieczności włączenia innych preparatów. Niekiedy, pacjent musi stosować równolegle dwa różne środki farmakologiczne. Czasami wystarczający okazuje się jeden preparat.

Jak długo trzeba przyjmować leki?

Jeżeli masz już za sobą pierwszą wizytę u lekarza psychiatry, zapewne powiedział Ci, ile trwa farmakologiczne leczenie depresji. Najprawdopodobniej nie była to jednak odpowiedź precyzyjna, bo każdy przypadek jest inny. Ciężko więc przewidzieć na początku to, w jaki sposób Twój organizm zareaguje na przepisane leki. Co do zasady, w pierwszym epizodzie choroby zaleca się leczenie podtrzymujące przez minimum 6 miesięcy po uzyskaniu remisji. Jeżeli jednak doświadczasz drugiego rzutu choroby, kuracja farmakologiczna może trwać zdecydowanie dłużej. Osoby, które doświadczyły w swoim życiu już kilku nawrotów depresji, muszą liczyć się z koniecznością wieloletniego przyjmowania leków. W niektórych przypadkach pacjent będzie musiał zażywać lekarstwa już do końca życia. Nie należy jednak bać się leczenia farmakologicznego, bo jest ono bezpieczne, o ile jest prowadzone pod stałą kontrolą lekarza. Bardzo ważne jest to, abyś nie odstawiał samodzielnie leków na depresję, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie musisz ich już brać. Zbyt wczesne odstawienie lekarstw skutkuje najczęściej nawrotem choroby. Niekiedy, jej objawy są jeszcze bardziej dokuczliwe niż przed rozpoczęciem kuracji. Bardzo istotne jest także to, aby leki były odstawiane stopniowo. Dzięki temu unikniesz przykrych skutków ubocznych bądź będą one minimalne. Ważna jest także obserwacja samopoczucia w trakcie procesu odstawiania lekarstw. Jeśli zauważysz, że objawy depresyjne powracają, niezwłocznie zgłoś ten fakt lekarzowi prowadzącemu. Być może, konieczny okaże się powrót do leczenia bądź jego modyfikacja.

Czy psychoterapia zawsze jest konieczna?

Leczenie farmakologiczne depresji to nie wszystko, zwłaszcza jeżeli niektóre jej przyczyny mają charakter środowiskowy. Możesz więc spodziewać się tego, że lekarz psychiatra zaproponuje Ci również skorzystanie z psychoterapii. Tę możesz odbyć zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Musisz jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na psychoterapię prowadzoną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może być bardzo długi. Wydaje się, że jednym z najskuteczniejszych nurtów terapeutycznych jest ten poznawczo-behawioralny. Poza tym terapia prowadzona w tym nurcie daje stosunkowo szybkie rezultaty. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że poczujesz się lepiej już po kilku, kilkunastu sesjach. Bardzo ważne jest jednak to, aby psychoterapia była prowadzona przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.