niemowle

Jakie ubranka dla niemowlaka?

Kiedy spodziewamy się nowego członka rodziny, zaczynamy kompletować dla niego wyprawkę. Jednak buszując po sklepach z dziecięcymi ubrankami, zwykle nie wiemy, na co się zdecydować. Ubranka te są słodkie, piękne, ale czy praktyczne? Jeśli to pierwsze niemowlę w rodzinie, zwykle nie wiemy nawet, od jakiego rozmiaru powinniśmy rozpocząć nasze poszukiwania, a także jaki krój i fason ubranek wybrać, aby maleństwu było najwygodniej, ale także, żeby można było przebrać je w łatwy i wygodny sposób. W wyborze ubranek dla niemowlaka powinniśmy kierować się kilkoma istotnymi wskazówkami.

Jakie rozróżniamy ubranka dla niemowlaka?

Zanim rozpoczniemy nasz zakupowy szał ubrań niemowlęcych, warto wiedzieć, z jakimi nazwami ubrań, będziemy musieli się zmierzyć. Znajdziemy wśród nich między innymi body dla niemowlaka, czyli rodzaj bluzeczki rozpinanej w kroku. Popularne są także rampersy, czyli body przedłużone o krótkie nogawki, które świetnie sprawdzają się latem. Warto zaopatrzyć się pajacyki - ubranko zakładane na całe ciało, zakrywające nogi i stopy dziecka. Wyróżnić można także śpioszki, które często mylone są z pajacykiem, natomiast mają zwykle długie nogawki ale zamiast rękawków - ramiączka, dlatego często właśnie pod śpiochy nakładamy body. Wśród ubrań dla niemowlaka znajdziemy także półśpiochy, czyli spodenki z zakrytymi stopami. Oprócz tego w niemowlęcej garderobie warto zadbać o czapkę, skarpetki, chustkę, bluzy/kaftaniki czy leginsy.

Jak wybrać najlepsze ubranka dla niemowlaka?

Jeśli zastanawiasz się, jakie ubranka dla niemowlaka sprawdzą się najlepiej, powinieneś kierować się zasadą, że wygląd musi iść w parze z wygodą i funkcjonalnością. Bardzo istotne jest, aby ubranka zakładane przez głowę miały wystarczająco szeroki otwór na główkę, aby nie trzeba było jej przeciskać. Czasem takie ubrania są rozpinane na ramionach lub rozpinają się wzdłuż po całej długości. Dobrym rozwiązaniem są też body z dekoltem kopertowym lub kołnierzem na zakładkę. Ubranka nie powinny uciskać dziecka, dlatego decydujemy się na spodenki i półśpiochy, które są elastyczne na brzuszku i nie doprowadzą do dyskomfortu malucha.

Dziś szczególną uwagę przywiązuje się do tkanin ekologicznych i naturalnych. Bardzo istotny jest wybór materiału, który będzie "oddychający", przewiewny i delikatny dla dziecięcej skóry. Większość rodziców decyduje się na organiczną bawełnę czy wiskozę. Niemowlę, które zaczyna raczkować, powinno mieć na sobie ubranka nieograniczające jego ruchów i możliwości. Unikajmy też malutkich elementów ozdobnych, które dziecko mogłoby zerwać i połknąć.

Jaki rozmiar ubranek wybrać dla niemowlaka?

Przeciętna długość noworodka to około 50-55 cm, dlatego jako pierwsze ubranka rodzice zwykle decydują się na zakup w rozmiarze 56. Jednak zdarza się, że dzieci rodzą się dłuższe i takie ubranko okaże się rozwiązaniem na chwilę. Dlatego niektórzy omijają rozmiar 56 i od razu zakupują ubranka w rozmiarze 62. Jeśli planujesz podarować ubranko niemowlęce, raczej zdecyduj się na rozmiar większy, ponieważ malec kiedyś do niego dorośnie. Ze zbyt ciasnym ubrankiem niewiele można zdziałać.

Jaki kolor i wzór na ubraniach niemowlęcych wybrać?

Utarło się, że róż jest dobry dla dziewczynki, a niebieski dla chłopaka. W tej chwili to przeszłość, a rodzice chętnie sięgają także po stonowane kolory, takie jak beż, biel, szarość. Nie ma nic złego w maleńkiej dziewczynce ubranej w błękit! Ubranka na półkach sklepowych zachwycają wzorami, grafikami i ozdobnymi elementami. Warto jednak pamiętać, że zbyt duży nadruk na ubranku to dodatkowa warstwa uniemożliwiająca przepływ powietrza. Być może lepiej sprawdzi się tu delikatny akcent kolorystyczny albo drobna grafika.

Podsumowując, przy wyborze ubrań dla niemowlaka bardzo ważny jest odpowiedni, niekrępujący ruchów rozmiar. Najlepiej zdecydować się na tkaniny naturalne, takie jak bawełna czy wiskoza. Jakość ma ogromne znaczenie, dziecko nie powinno odczuwać ucisku na brzuchu czy stópkach. Otwory na głowę, ręce i nogi, powinny być na tyle szerokie, aby bez problemu móc przebrać dziecko.